Yıpranmış Saçlara Evde Yapabileceğiniz Maskeler İle Son

0

Merhaba, size evde benimde kullandığım saç maskelerini önereceğim.
Benim gibi yıpranmış saçlara sahipseniz mutlaka saçlarınıza haftada bir bile olsa saç maskeleri uygulamanız gerekli. Size benim denediğim ve memnun kaldığım bir kaç maskenin tarifini vereceğim ve sağlıklı saç görünümüne ulaşmak için bir kaç ufak tüyo söyleyeceğim.
Öncelikle sağlıklı saçlar için saça yapılan işlem sayısını azaltmalıyız. Sizinde benim gibi canınız sıkkın iken veya kendinizden sıkıldığınız her an saçlarınızla oynama isteği geliyorsa önce bu isteği bastırmalısınız. Çünkü ne kadar çok boya, o kadar çok yıpranma. Kuaförlerde duyarsını bu boya saça yok denecek kadar az zarar veriyor diye, gerçekten öyle olabilir ama bakımsız saça her şey zarar. Yani saçlarınızı boyatıyor, fönletiyor ve üstüne bakımsız bırakıyorsanız kırılmalara ve saçların koparak dökülmesine davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Mayonez Maskesi
Bunun için tek gerekli malzememiz;

  • Mayonez

Mayonezi dolaptan çıkardıktan sonra oda sıcaklığını alması için biraz beklemeniz gerekli. Tüm saçınızı önce ıslatıyorsunuz nemli olması lazım, sonra mayonezi saçlarınıza yedireceksiniz bu aşamada parmaklarınızla masaj yaparak yedirirseniz saçınıza nüfuz etmesi daha kolay olur. Saçınızın hepsine sürdükten sonra bir saç bonesi takarak 40-60 dakika arasında bekletebilirsiniz. Duşta saçlarınızı iyice durulamayı unutmayın. Haftada bir uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın uzamasını gözle görülür şekilde fark edeceksiniz.

 

Zeytinyağı Yumurta Sarısı ve Sarımsak Maskesi
Yakın çevremde de en çok uygulanan maske bu. Gerçekten saçların gürleşmesini sağlıyor ve yıpranan saçlara eski halini kazandırıyor. Benim en memnun kaldığım maskelerden biri
Maske için gerekli malzemeler;

  • 4 yemek kaşığı doğal zeytinyağı
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 diş sarımsak

Önce 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve hazırlanan sarımsağı iyice karıştırıyorsunuz. İstenilen kıvama geldikten sonra yumurta sarısını ekleyip biraz daha karıştırıyorsunuz ve saçlarınızın tümüne uyguluyorsunuz. Saçınıza streç film sarabilirsiniz ya da bir saç bonesi takabilirsiniz. 30-45 dakika arasında bekledikten sonra saçlarınızı şampuanınız ile iyice durulamanız gerekli çünkü sarımsak kokusu bazen kalabiliyor. Saç yapınıza göre 2 diş sarımsağı geçmeyin bu maskemizde. Yoksa saçınızdaki sarımsak kokusunu çıkarmak sizin için zor olabilir. Bu maskeyi haftada 1 ve ya 2 kez uygulayabilirsiniz. Saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

Yoğurt Maskesi
Yoğurt aşırı yağlı saç derisi için kontrol edici, yağlanmayı ayarlayıcıdır. Saçlarımız bir zaman sonra nemini kaybedebilir bunun tekrar dengede kalmasını sağlamak için yoğurt maskesinden faydalanabiliriz.

  • yarım su bardağı yoğurt ( siz saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre karar verebilirsiniz)
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra saçlarınıza sürün ve 30 dakika bekletin. Ardından bol su ile durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı
Kozmetik satan mağazaların hepsinde bulabileceğiniz bu yağ saçlara çok iyi gelmekte. Avucunuzda erittiğiniz Hindistan cevizi yağını masaj yaparak tüm saça uygulayın. En az 30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Hem saçlarınızda çok güzel bir koku kalacak hem de saçınızdaki kırıklar onarılacak. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Bu maskelerin hepsini bende uyguluyorum, bir sorunuz olursa bana yorum bırakabilirsiniz veya mail atabilirsiniz.

Güzel kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here