Yaz Sıcaklarında Cilt Enfeksiyonlarına Dikkat!

0

Yaz aylarında aşırı sıcaklar özellikle çok fazla terleyen vücudun her yerinde farklı birçok cilt enfeksiyonu oluşmasına etken olur. Nemli, ıslak, terli ve kapalı olan bölgelerde risk daha da artmaktadır. Özellikle yazları denize girdikten sonra mayoların ya da bikinilerin vücutta kurumasıyla mantar enfeksiyonları sık görülen cilt sorunlarıdır. Genelde genital bölgelerde mantarın üremesi kısa sürede gerçekleşir. O nedenle sık değiştirmek ve ıslak kalmamak gereklidir.

Özellikle ikamet edilen otellerin havuzları hem mantar enfeksiyonları hem de havuza giren kişilerde bulunan diğer egzama gibi hastalıkların da bulaşma riskini artırır. O nedenle havuz yerine denizi tercih etmek yüzmek adına gereklidir. Sauna, hamam ve diğer birçok kapalı alan aktiviteleri de cilt enfeksiyonlarına zemin hazırlayan yerlerdir. Bu tür yerlerde cilt enfeksiyonları yanı sıra kadınlarda sistit yani idrar yolu enfeksiyonları da ortaya çıkacaktır.

Plajda ve havuz kenarlarında terlik kesinlikle giyilmeli ve ayaklar korunmalıdır. Ayrıca başkasına ait plaj kıyafetleri de giyilmemelidir. El ve ayaklardan geçen mantar enfeksiyonları en sık cilt sorunları olarak yaz sıcaklarında otaya çıkar. Kaşıntıyla baş gösteren mantar enfeksiyonu ayrıca şişerek bakteriyel enfeksiyon riskini de tetikler. Ortaya çıkacak bu durumlar ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Yaz sıcaklarında özellikle pamuklu ve vücudun nefes almasını sağlayacak kıyafetler tercih edilmelidir. Sentetik ve hava aldırmayan giysiler mantar, isilik, gece yanığı gibi enfeksiyon hastalıklarını da beraberinde getirecektir.

Ayakkabılar da terletmeyen ve ayağı sıkmayacak rahatlıkta seçilmelidir. Islak ve nemli ortamı seven bakteriler mantar enfeksiyonlarının hemen oluşmasına etken olurlar. Gün içerisinde uzun süre ayakkabı giyilmesi halinde mutlaka çıkarınca ayaklar yıkanarak kurulanmalıdır.

Vücudun aşırı terlemesi de mantarı tetikler; sık duş almak ve yıkamak sonrası kurulamak önlem için gereklidir. Ayaklarda nem yoğunluğunu azaltmak için pudra serperek ayaklar korunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here