Yaşlanmaya Dur Deyin!

0

Kadınların ‘orta yaş’ farkındalığını artıran en önemli şey, yüzünde başlayan hafif – orta kırışıklıklar ve cildinde bariz olarak gözlemlediği deformasyonlardır.Ancak kimileri var ki 50 yaşında sanki 30’larındaymış gibi görünüyor.Peki nasıl oluyor da bazılarımız kızıyla, abla – kardeş gibi görünmeyi başarıyor? “Cildimiz en büyük organımız” diyen dermatologları iyi dinlersek belki de yaşlı görünmemek için en çok bu organımıza dikkat etmemiz gerektiğini anlarız.

Cildin yaşlanması, Dr. Erçin Özüntürk’e göre 20’li yaşlarımızda başlıyor. Özüntürk, bu nedenle alınabilecek en önemli önlemlerden ikisinin suyu yudum yudum içmek ve güneş ışınlarından korunmak olduğunu vurguluyor.

 

Orta yaşa girerken neler yapmak lazım?

Genç görünerek yaşlanmak mümkün. Hormonal yapı son derece önemli. Hormonlar, bütün metabolizmamızı olduğu gibi cildimizi de düzenler. Kadınlarda dişilik hormonu östrojenin son derece etkin görevleri yanında bazen olumsuzluklar oluşturması da kaçınılmaz. Bu olumsuzluklar, çoğunlukla yağ dokusu üzerinde belirli yaşlardan itibaren başlayan şekil değişiklikleriyle karşımıza çıkar. Yağ dokusunun yapısında bozulma, selülitin ortaya çıkmasına neden olur. senfarklisin.com

Östrojenin yüzümüzdeki yağ dokusu için olumlu ama vücuttaki yağlar için olumsuz etkisi var o halde…
Evet iki taraflı etkisi var. 40’lı yaşlara gelindiğinde cildimiz daha hızla nem kaybeder. Cildin elastikiyeti ve canlılığı kaybolmaya başlar. Yüzde bulunan çizgiler artık daha derin kırışıklıklara dönmeye başlar ve cildin parlaklığı azalır. Bu nedenle cilt bakımı daha büyük bir önem kazanır.

Bu yaşlarda yapılması gereken nedir?

Düzenli bakımlar ve bunlarla yeni hücre oluşumunu ve kolajen sentezini harekete geçirmek. Cildi özellikle serbest radikallere karşı güçlü hale getirebilmek şart. Serbest radikaller bazen anormal derecede hücre yapılarını bozarak istenmeyen reaksiyonlara sebep olurlar. Yüz ve göz çevresinde oluşan çizgiler için özel kremler kullanmak gerekir. Hatta bunlara erken yaşlarda başlayarak orta yaşlara uzanmak yararlı olur.

Kaç yaşında mesela?

Cilt yaşlanması 20’li yaşlarda başlıyor. Doğar doğmaz yaşlanmaya başlayan iki organ var, birisi göz, diğeri cildimiz. Dolayısıyla 20’li yaşlardan itibaren önemseyerek cildimize bakım yapmamız gerekli. Erkenden başlanan bu bakımlar cildimiz için oluşan birer yatırımdır. İleriki dönemlerde bunların yararını çok sık görürsünüz. Mevsim değişikliklerinde mevsime uygun bakımlar yapmak gerekir. Cildi toparlamak için birtakım kürler uygulamak yerinde olur. senfarklisin.com

Peki 20’li yaşlarda alınacak bu önlemlerle cilt yaşımız ne olur?

40’lı yaşlara geldiğinizde 30’lu yaşlarda görünmeniz mümkün olur. 60’larınızda da 50 hatta 45 yaşında görünebilirsiniz.

Hayat tarzımızda neleri değiştirmeliyiz?

Stresten uzak bir yaşam tarzı, dengeli beslenme, alkol ve sigaradan uzak durmak ve en önemlisi güneşle temas sürenizi olabildiğince en aza indirgemek iyi bir cilt için gerekli olan unsurlardır. Güneş ışınlarının oluşturabileceği serbest radikallerin artmasıyla beraber, cildin anormal derecede yaşlanması ve hayatı tehdit edecek deri kanserlerinin ortaya çıkması söz konusu. Cilt kanserlerinde büyük artış var. Mutlaka koruyucu kremler kullanmak, güneşin çok yoğun olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında kesinlikle güneşin altında kalmamak gerekiyor.

Peki ürün tercihi yaparken neler göz önünde bulundurulmalı?

Yaşlanmanın nedeni olan temel unsur, kolajenin yapı değişikliği ve miktarındaki azalmadır. Kolajen çok büyük moleküllü bir madde. Deri gözenekleri ise çok ufak. Dolayısıyla çok büyük maddenin bu ufak deliklerden geçmesi mümkün değil. Şimdi teknoloji sayesinde bu büyük moleküllü kolajen yapısı küçük parçalara ayrılıyor. Böylelikle gözeneklerden geçmeleri ve içeride birleşmeleri sağlanıyor. Dolayısıyla bu tür kremlere 20’li yaşlarda başlanılmalı.

Botoks uygulamalarına 20’li yaşların sonunda başlanabilir mi?

Koruyucu amaçla başlanabilir. Ayrıca, cildimizde gerginlik sağlayarak kullandığımız kremlerin cilde daha iyi emilmesine yardımcı olur botoks.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here