Topluluk önünde nasıl konuşulur?

0

Birçok kişi topluluk karşısında konuşmaktan korkar ve büyük heyecan yaşar. Bu nedenle birçok kişi topluluk önünde konuşmaktan kaçmaya çalışır. Ancak her zaman istenildiği gibi gitmez ve topluluk karşısında mutlaka konuşma durumu doğar.

Topluluk önünde konuşurken öncesinde kendinizi sakinleştirin. Kafanızda bulunan yanlış yapacağım, herkese rezil olacağım gibi olumsuz düşüncelerden zihninizi arındırın. Kendinizi mükemmel olmaya zorlamayın. Sizi dinleyenler sizden mükemmel bir konuşma yapmanızı beklemiyor.

Mükemmel bir konuşma yapmak için ünlü konuşmacıları dinleyerek, onları taklit etmeye çalışmayın. Tamamen kendiniz olun. Kendi kişiliğinizi yansıtırsanız; karşınızdaki kişiler bunu mutlaka hisseder.

Konuşma yapacağınız konu hakkında bilgili olun. Eğer bilginiz yoksa da karşınızdaki kişilerin anlamasını sağlayacak derecede o konu hakkında araştırma yapın. Hem böylece kendinize daha fazla güvenirsiniz.

Anlatacağınız konuyu dinlenebilir hale getirin ve arada konuya uygun esprili konuşmalar yapın. Böylece kimse sıkılmayacaktır.

Anlatım yapacağınız konu için vurgulayacağınız 3 ana nokta belirleyin. Dinleyiciler hiçbir zaman anlattığınız her noktayı aklında tutamayacaktır. Önemli olan dinleyicilerinize gerekli olan bilgileri vererek, oradan mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamaktır.

Topluluk önünde nasıl konuşulur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here