Takıntılı Beslenme

0

Beslenmede takıntı derecesinde dikkatli davranmak beslenme davranış bozukluklarına (ortoreksiya nervosa gibi) yol açabilir.

Meyve sebzeleri yerken bile tek tek sayarak, gram ölçerek yemenize gerek yok. Vücudunuza bu baskıyı uygulamayın.Lütfen beslenmeyle ilgili bir haber, bir yazı gördüğünüzde kaynağının bir diyetisyen olduğundan emin olun.

Her okuduğunuzu doğru kabul ederek uygulamayın. Okuduğunuz şey doğru olsa bile sizin vücudunuz için uygun olmayabilir, metabolizmanızı kötü etkileyerek ters etki yaratabilir. Unutmayın taze meyvelerde porsiyon miktarı 1 avuç dolusudur. Kuru meyvelerde ise bir kapalı avuç bir porsiyona denk gelmektedir. Eğer yediğiniz meyve sebze miktarını artırmak istiyorsanız birkaç ufak madde size yardımcı olabilir:
Ara öğünlerinizde meyve tüketmeye çalışın. Unutmayın meyveler antioksidan etki gösterirler. Posa ,vitamin,mineral içerikleriyle vücuda destekleri çok büyüktür. Sağlıksız paketli atıştırmalıklar yerine yemek ihtiyacını geldiğinde ağzınıza çiğ sebzeler atın. Gün içindeki öğünlerinizde sebze yemeği bulundurmaya özen gösterin. Sularınızı sebze ve meyvelerle renklendirin. Yaptığınız yemeklerde besin çeşitliliğine dikkat edin,örneğin salata yapıyorsanız meyve ve sebze çeşidini bol tutun.

Unutmayın,sağlıklı yaşamın sırrı besin çeşitliliğinde,yeterli ve dengeli beslenmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here