SPIRAL (RAHİMİÇİ ARAÇ) KİMLER KULLANMAMALI?

0

Spiral kadinlar tarafindan uzun sure etki gosterebilmesi ve dogum kontrol ilaclari gibi hergun ilac almayi gerektirmemesi gibi nedenlerle sikca tercih edilmektedir. Ancak bazi kadinlarda spiral ilk planda tercih edilmemelidir.
Spiral kimlere uygun değildir? Sakıncalıdır?
– Adetleri düzensiz ve aşırı kanamalı olan hastalarda adet düzenini daha fazla bozabileceği için ve kanamaları arttırabileceği için uygun değildir.
– Rahim içerisinde myom olan durumlarda rahim içerisinin şekli bozulacağı için düzgün takılamayabilir bu nedenle uygun değildir. Rahim içerisinde olmayıp rahmin dış tarafında olan myomlar bunu etkilemez, bu durumda takılabilir.
– Rahim içerisinde perde (septum) olması
– Rahim ve yumurtalıkları içeren enfeksiyon geçiren veya geçirmeye yatkın olan hastalar (PID)

Op. dr. Emre Canverenler

TEILEN
Önceki İçerikBağırsakları Temizleyen Karışım
Sonraki İçerikPolikistik Overde Beslenme
Op. Dr. Emre Canverenler
• Kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanı •Eğitim: *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı •Mesleki İlgi Alanları *Gebelik ve yüksek riskli gebelik takibi, *İnfertilite (Kısırlık) tedavileri, *Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi, *Histeroskopik Cerrahi, İdrar kaçırma ameliyatları, *4 boyutlu ultrasonografi (Ayrıntılı Ultrasonografi), *Jinekolojik kanserler, *Vajinal estetik ameliyatlar, *Rahim ve idrar kesesi sarkma ameliyatları • Sorularınız ve İletişim: canverenleremre@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here