Şişkinliği Önleyen Besinler

0

Yediğimiz besinler vücudumuzda özellikle de karın bölgemizde şişkinlik yapmaktadır. Hangi besinlerin şişkinliği artırdığı ve azalttığını bu yazımız da öğrenebilirsiniz.

Şişkinliği önleyen besinler şunlardır;

Su; şişkinliği önleyen ve meydana gelen şişkinliği alan içeceklerden en önemlisi de sudur. Vücuda girdiği andan itibaren hareketini kaybetmeden dolaşan su, biriken sodyumu bulunduğu yerden çıkarır.

Yoğurt; içinde bulunan iyi bakteriler ve probiyotikler ile  sindirim sistemini rahatlatarak, düzenlemektedir. Yoğurt aynı şekilde içinde bulunan iyi bakterilerle karında oluşan gazı engeller.

muz

Muz; içeriğinde yüksek oranda potasyumun bulunması vücuttaki sodyum oranını dengeler ve şişkinliği önler.

Greyfurt ve Ananas; içeriğinde bulunan yüksek orandaki proteinler sindirime yardımcı  olur. Sindirimi kolaylaştırmak amacıyla bu meyvelerin yemeklerin içerisinde de kullanılması gerektiği belirtilmektedir.

Somon; içinde bulunan Omega 3 yağ asitleri sayesinde midede ortaya çıkan şişkinliği önleyerek,  yanmanın da önüne geçmektedir.

Karpuz; içeriğinde yüksek miktarda su bulunmasından dolayı midede oluşan şişkinliği önleyerek, sodyumun azalmasına yardımcı olmaktadır. Karpuz dışında salatalık ve domates gibi besinlerde gazı önlemektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here