Seni Daha İyi Bir Lider Yapacak 10 Ders

0

Kendini lider olarak görüyor musun? Liderlik nedir? Bazıları liderlerin bu şekilde doğduğuna inanırken, gerçek şu ki, bazı önemli bulguları anlayarak ve çaba göstererek herkes lider olmayı öğrenebilir. Dünyanın daha etkili liderlere ihtiyacı var, bu yüzden oyununuzu hızlandırma ve bazı liderlik özelliklerini benimseme zamanının bir işareti olsun.

“Kim, ben?” Diyorsanız, belki eşiniz, öğrencileriniz, arkadaşlarınız veya çocuklarınızla birlikte, yaşamınızın bir tarafında zaten lider olduğunuzu kabul etmek önemlidir. Kendinizi lider olarak adlandırıp çağırmamanız çok da önemli değil, çünkü başkan John Quincy Adams’ın söylediği gibi, “Eylemleriniz başkalarını daha fazla hayal etmeye, daha fazla öğrenmeye, daha fazlasını yapmaya ve daha fazla olmaya teşvik ediyorsa, siz bir lidersiniz. .”

Lider olmak, yaşamınızda değer ve anlam yaratır. Dolayısıyla, yalnızca başkalarına yarar sağlama fırsatınız olmaz, liderlik pozisyonuna girme girişiminde bulunduğunuzda, kendi mutluluğunuzu artırabilirsiniz. Elbette, lider olmak her zaman gezegendeki en eğlenceli iş değildir, ancak pozitif psikolojideki liderlerin (hayatınızı yaşamaya değer kılan) mutluluğu “genel zevk ve anlam duygusu” olarak tanımladığından daha büyük bir amaç duygusu getirir. Mutluluk skalasına kesinlikle bahşiş verecek.

Nasıl lider olunacağını düşünmek için hiç zaman harcamamışsanız, aşağıda paketin önüne geçmek için yapabileceğiniz 10 şey vardır.

1. Liderlik Stilinizi Anlayın

Kendinizi zaten bir liderlik pozisyonunda bulursanız, liderlik tarzınızı anlamakta fayda var. Liderleri nasıl sınıflandıracağınıza dair daha güncel çerçeveler olsa da, psikolog Kurt Lewin’in 1939’da liderlik stilleri üzerine araştırması başlamak için harika bir yerdir. O ve ekibi üç temel stil belirledi:

  1. Otoriter / otokratik: Daha fazla komuta odaklı
  2. Katılımcı / demokratik: Grup katılımını ve işbirliğini teşvik eder
  3. Delegative / laissez-faire: Daha hands-off bir yaklaşım

Her bir stil belirli durumlarda bir dereceye kadar çalıştığını kanıtlarken, katılımcı / demokratik tarz acil olmayan durumların çoğunda en etkili olanı gösterdi.

Sizin için liderlik nedir? En çok hangi stil ile tanıyorsunuz? Hala emin değilseniz, bu liderlik tarzı testini yapın ve öğrenin.
 

2. Vizyon sahibi olmak

Ne yaparsanız yapın – bir Fortune 500 şirketine liderlik etmek veya aileniz için tatil yapmak – vizyon sahibi olmak çok önemlidir. Kendinizi bir sherpa olarak düşünün, bu şekilde — oraya gitmeden önce nereye gitmeye çalıştığınızı bilmeniz gerekir. 

İdeal imgeyi, nihai hedefi ve nihai hedefi görselleştirerek zaman geçirin . Ne zaman bir karar verirseniz, aynı hizada olduklarından emin olmak için olasılıkları vizyona uygun tutun. Takımını nereye götürmeye çalıştığı hakkında hiçbir fikri olmayan bir lidere güvenmek zor olacaktır, bu yüzden önceliklerinizi netleştirin ve doğru yöne gidin.

3. Organize Olun

Bir vizyonunuz olduğunda, zamanınızı, çabalarınızı ve eylemlerinizi düzenleyin. Büyük liderler işlerin sadece “nezaketsiz” olmadığını bilirler. Organize olmak, yavaşlamak, detaylara dikkat etmek ve ödevini yapmak anlamına gelir.

İyi hazırlanmış toplantılara gösterin. Sınıfınızı düzenli bir ders planından öğrenin. Web sunumunuza PowerPoint sunumunuzu uygulamış ve sunum boyunca değinmek için kilit liderlik dersleri vermeniz için rehberlik edin.

Ve çalışma alanınızı ve evinizi organize ederken tutun. Temiz ve basit bir dosyalama sistemi bulun ve gelen kutunuza düzenli olarak katılın. Dağınıklık hatalar için sahneyi ayarlar.

4. Güvende Olun

Kesinlikle her şeyi bilen bir lider olmamıştı. Yani olmak güvenen bildiklerini de ve ne emin olmak değil biliyorum. Herkes ne yaptıklarını bilen kişiler tarafından yönetilmek istiyor. Başınızın üstünde olduğunuzu hissediyorsanız veya bir şeyin cevabını bilmiyorsanız, “Bilmiyorum, içine bakmama ve size geri dönmeme izin verin” diyen kendinize güvenerek ekibinizden güven geliştirir.

Aynı zamanda, pozisyonunuzun başarılı olması için gereken liderlik becerilerini ve liderlik niteliklerini öğrenmek için gerekenleri yapın. Sıkı çalışın, çok çalışın ve kalabalığın arasından sıyrılmak için istekli olun. Liderlik üzerine bir makalede, Fast Company’nin kurucularından Bill Taylor şöyle diyor:

“Bir liderin asıl işareti, cesur bir hareket tarzına bağlı kalmak – geleneksel olmayan bir iş stratejisi, benzersiz bir ürün geliştirme yol haritası, tartışmalı bir pazarlama kampanyası – dünyanın geri kalanında neden yürüdüğünüzü merak etmiyor olsa bile statüko ile adım adım. Diğer bir deyişle, gerçek liderler zig ederken mutlu olurlar, diğerleri ise zag eder. Hiper-rekabet ve durmadan bozulma çağında, kalabalığın arasından sıyrılmanın tek yolunun özel bir şeye katlanmak olduğunu anlıyorlar. ”

5. Tüm Platformlarda İyi Haberleşme

Liderlerin iyi olması bir sürpriz olmamalı, ancak bu gün ve çağda, liderlerin üstünlük gösterdiği platformlardan çok daha fazla platform var. Açıkçası, bariz ve dinamik bir halk konuşmacısı olmak faydalıdır, ancak liderlerin iyi ifade edilmiş bir e-posta hazırlayabilmeleri, sosyal medyayı ve kısa mesaj göndermeyi kolayca kullanabilmeleri ve sanal iletişim kurmak için webinar yazılımlarını kullanmaları gerekir. İletişimin iki yönlü bir cadde olduğunu unutmayın, bu yüzden iyi bir dinleyici olmak, kendi mesajınızı iletme şeklinizden çok daha önemlidir.

6. Sözünüzü Yapın ve Taahhütlerinizi Takip Edin

Liderler güven kazanmak ve bir şeyleri gerçekleştirmek için tutarlı olmalıdır. Kelimelerinize nasıl değer verdiğinizi kontrol edin. “Evet erkek” misiniz? Nişan ve projeler yapmayı taahhüt ediyor ve sonra takip edemiyor musunuz? Açık ve nezaketle “hayır” demeyi biliyor musunuz?

Bir lider olarak, taahhütlerinizi yerine getirmelisiniz. Çocuğunuza saat 18’den sonra ekran zamanı olmadığını söylerseniz ve ağlamaya başladıklarında mağara yaşarsanız, sözlerinizin ve bağlılıklarınızın değeri düşer. Çalışanlarınıza ihtiyaç duyduklarında her zaman yanınızda olduğunu söylerseniz, ancak e-postalarına yanıt vermek için 10 gün ayırırsanız, güvenilir bir lider olarak size duydukları güveni bir burun kanaması alır. Güvenilir ve tutarlı olun; liderliğiniz kesinlikle gelişecektir.

7. Ekibinize İnanın ve Yükseltme

“Girişimci Jim Rohn,“ Liderliğin iyi bir amacı, iyi yapmak için zayıf davrananlara yardım etmek ve daha iyisini yapmak için iyi yapanlara yardım etmek. ”- girişimci Jim Rohn

Bir lider olarak, ekibinize ilham vermek, öğretmek, destek olmak ve bağlantıkurmak sizin işinizdir . Eğitimlerine yatırım yapın ve hazır olduklarında onlara rehberlik edin. Gerçek liderler, kendilerini mevcut statü düzeylerinde tutmak yerine başkalarını yükseltmeye çalışır. Birlikte çalıştığınız insanlarla kişisel bağlantılar kurarak, amaçlarını ve hayallerini anlama şansınız olur. İyi liderler, çalışanlarının gitmeye çalıştıkları yere ulaşmalarına yardımcı olmak için fazladan mil harcarlar. İlişkilerinize zaman ayırın ve ortaya çıkan hata veya zorluklardan bağımsız olarak onları en iyi olmaları için teşvik edin.

8. Delege

Her şeyi kendiniz yapmanız gerektiği anlamına gelen liderliği yanlış yorumlamak yaygın bir hatadır. İyi liderler nasıl vekil çekileceğini bilir. Ne bildiklerine güveniyorlar ve ne yapmadıklarını açıkça söylüyorlar (bakınız sayı 4). Ancak, bir şeyi yapabilme yeteneğine sahip olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Lider olarak zamanınızı ve enerjinizi koymak için en değerli yeri değerlendirmelisiniz.

Örneğin, bir girişimciyseniz, muhasebe, pazarlama ve sosyal medya çalışmalarınızı serbest bırakmak size çok fazla zaman kazandırabilir ve paranızı ürününüze ve sanatınıza harcayabileceğiniz kadar serbest bırakabilir. Aynı zamanda ekibinizde başkalarına görev ve sorumluluk vermeleri için bir hediyedir. Çoğunlukla, insanlar ihtiyaç duydukları için minnettarlar, bu yüzden ihtiyacınız olanı isteyin ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin. Bu, etkili bir lider olmak için çok önemli bir adımdır.

9. Değer Merakı ve Öğrenme

Her şeyi bildiğinizi düşünmeye karşı dikkatli olun – bir lider ve bir insan olarak. Hayata yargı yerine merakla yaklaşın ve bir olasılıklar dünyası açacaksınız. En iyi öğretmenler genellikle yaşam boyu öğrencilerdir. En iyi yöneticiler, yönetsel becerilerini sürekli geliştirmeye ve karmaşık sorunları çözmenin yeni yollarını bulmaya çalışan yöneticilerdir. En iyi ebeveynler ve eşler, gerçekten olabilecek en iyi ebeveyn, eş ve arkadaş olmak ve bunu ispatlayan eylemlerde bulunmak isteyenlerdir.

Başkan John F. Kennedy, “Liderlik ve öğrenme birbirleri için vazgeçilmezdir” dedi. Pek çok kitap okuyun, ilgili bloglara bakmak için zaman harcayın ve becerilerinizi geliştirmek için web seminerleri ve seminerler için kaydolun. Tanıştığınız herkesten öğrenmek için kendinizi açın; Aslında, herkese hocanız gibi davranın. Sadece daha fazla şey öğrenmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda insanlar etrafınızda olmaktan da keyif alacaklar.

10. Olumlu Bir Tutum Var

Refahınızı ve olumlu tutumunuzu liderlik rolünüzde bir öncelik haline getirin. Harvard Business Review tarafından yayınlanan bir makalede, “insanlar olumlu bir zihinle çalıştıklarında, neredeyse her seviyede performansın – üretkenlik, yaratıcılık, katılım – arttığını” gösterdiğini belirten bir yazı paylaştı. Bu sadece çalışanlar için değil yöneticiler için de geçerlidir. patronlar da.

Daha olumlu bir ortam geliştirebileceğiniz bazı yollar şunlardır:

  • Sık sık övün ve başkalarının iyi yaptığını kutlayın.
  • Duygusu olun mizah senin kültürün parçası.
  • Şükretmeyi vurgulayın.
  • Kendinizi ve ekibinizi olumlu ve cesaret verici mesajlarla kuşatın.
  • Sosyal ilişkileri ve kamaraçılığı teşvik edin.
  • Düzenli fiziksel aktivite ve dikkatlilik aralıklarını gün boyunca entegre edin.

Öyleyse oraya çık ve bu dünyada lider olmayı taahhüt et. Cesur ol, istekli ol, cesur ol ve ışığını bir çalının altında tutma dürtüsüne diren. Sonucunu öngöremezseniz bile (hiç kimsenin yapamaması!) İleriye doğru yol açın ve yaşamınızdaki insanlar için bir fark yaratın. Bunun için doğdun.

Kaynak: chopra.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here