Sağlık İçin Mandalina ve Portakalın 14 Faydası

0

Mandalinalar, Rutaceae familyasına ait olan ve Çin’in ormanlarından kaynaklandığı düşünülen, Asya’ya özgü bir yaprak dökmeyen çalı meyveleridir. Mandarin portakalları, ortak bir portakal şekline benzemektedir, ancak daha küçük boyutludur ve ince bir kabuğu vardır. Clementine, Tangor ve Satsuma, Owari en yaygın mandarin portakallarından bazılarıdır. Kırmızı portakal derileri ile Mandarin portakalları en yaygın bulunan mandalinadır ve mandalina olarak bilinir.

Mandarinler çoğunlukla kış mevsiminde hasat edilir ve konserve mandalina yıl boyunca kullanılabilir. Mandarin portakalları salatalarda kullanılır ve çiğ olarak da yenebilir. Meyve, tatlı ve sulu ve şekerler, kabarcık diş etleri ve dondurma için lezzet sağlar. Mandalina kabukları, parfüm endüstrisinde ve cilt bakım preparatlarında kullanılan uçucu yağları içerir.

Mandalina ve Portakalların Sağlık Faydaları:

Mandarin portakalları hoş bir tada sahip olmaktan çok daha fazlasını yapar. Kanser ve kilo alımını önlemek gibi mandalina portakal sağlık yararları vardır.

1. Kanser:

Araştırmalar, mandalinaların karaciğer kanseri gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Yüksek A vitamini nedeniyle karotenoidler, mandarin portakallarını sunmakta ve karaciğer kanseri riskini azaltmaktadır. Hepatit C hastalarına verilen mandalina suyu yüksek beta kriptoksin içeriği nedeniyle karaciğer kanseri gelişemedi. Mandarin, anti-kanser etkileri olan ve ayrıca meme kanserini önlemeye yardımcı olan yüksek bir limonene sahiptir.

2. C vitamini:

Mandalinler, bir dizi sağlık yararı sağlayan yüksek bir C vitamini içerir. C vitamini, vücudumuzda antioksidan özellikleri ile serbest radikaller olarak bilinen bir dizi kararsız molekülü savaşmaya yardımcı olur. Hepimiz vücuttaki serbest radikallerin bulaşıcı hastalıklara ve kansere yol açabileceğinin farkındayız. Mandarinde bulunan antioksidanlar serbest radikali etkisiz hale getirir ve hücresel hasarı önler.

3. Kolesterol Sorunları:

Mandalinler vücutta kolesterol üretimini engelleyen synephrine üretirler. Mandarin’de bulunan antioksidanlar, kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olur. Mandarinler, kolesterolü arter duvarlarına yapıştıran kolesterolü oksitleyen serbest radikallerle savaşırlar. Ayrıca bağırsakta kolesterol emilimini önleyen hemiselüloz ve pektin gibi çözünebilir ve çözünmeyen lif içerirler.

4. Kan Basıncı:

Mandalinler ayrıca kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Kan basıncını düşüren potasyum gibi besin ve minerallerden oluşurlar. Mandalinler, kan basıncını normal tutan arterler boyunca kan akışını yumuşak bir şekilde hareket ettirirler.

5. Kilo Verme:

Mandarinler, önemli bir lif kaynağıdır. Elyaf açısından zengin besinler, mideyi daha uzun süre tam olarak tutar ve kilo kaybına yardımcı olmak için daha fazla yiyecek yemeye veya arzuya ihtiyaç duymaz. Doktorlar, mandalina portakalı yiyenlerin insülinin düşüklüğüne fayda sağladığını bulmuşlar, bu yüzden şekeri depolamak ve yağlara dönüştürmek yerine, onu kilo kaybına yol açan bir yakıt olarak kullanırlar.

6. Sağlıklı Bağışıklık Sistemi:

Mandarin’deki C vitamini, soğuk algınlığın önlenmesinde etkilidir ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için hayati önem taşır. Mandarinler, yaraların septik ve viral, fungal ve bakteriyel enfeksiyonlara yakalanmasını önleyen anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Mandarinler sindirim ve sinir sistemindeki spazmı önler, böylece krampları ve kusmayı önler. Mandarin, vücuttaki toksinleri ve istenmeyen maddeleri temizlemeye yardımcı olan doğal bir kan temizleyicidir.

7. Cilt Sağlığı:

Mandarin’de bulunan C vitamini, hem iç hem de cilt üzerinde topikal olarak uygulandığında cilt için çok iyidir. Mandalina suyunun düzenli olarak alınması cildin parlamasını sağlar ve cilt tonunu büyük ölçüde artırır. Mandarin’de bulunan antioksidanlar cildi sert UVA ışınlarından korur ve cildin güneşin ve serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı direnmesine yardımcı olur. Ayrıca kırışıklıklar, ince çizgiler ve lekeler gibi yaşlanma belirtilerini de azaltır.

Mandalina ve Portakalların Cilt Faydaları:

Narenciye meyvelerinin cilt için mükemmel olduğu ve mandalinanın de farklı olmadığı bilinen bir gerçektir.

8. Antioksidan:

Mandarin antioksidanlarla dolu geliyor. Toplam günlük C vitamini ihtiyacınızın% 80’ini sağlayabilir. Serbest radikallerin zararlı toksik etkilerini nötralize ederler. Bu, cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

9. Parlayan Cilt:

Mandalinler çok fazla diyet lifi ile gelir. Bu, sistemi temizlemeyi kolaylaştırır. Tüm zararlı toksinleri vücuttan temizler. Bu yüzünüze sağlıklı ve doğal bir ışıltı verir.

10. Geliştirilmiş Cilt Tonu:

Mandalinalar iyi bir C vitamini ve E kaynağıdır. Her ikisi de sağlıklı görünen bir cilt için gereklidir. Düzenli olarak mandalina alımı cildi büyük ölçüde iyileştirir. Aynı zamanda kusursuz ve lekesiz bir cilt sağlar.

11. Kırışıklıklar ile savaşır:

Mandalinalar, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileriyle savaşmak için popülerdir. Ham veya meyve suyu olarak tüketilebilirler ve tropikal olarak da uygulanabilirler.

12. Yaraları İyileştirir:

Mandalina yağı (mandalinadan ekstrakte edilen) yeni hücreler ve dokularda büyümede yardımcı olarak bulunmuştur. Bu, yaraları daha hızlı iyileştirmede yardımcı olur.

Mandalina Portakalların Saç Avantajları:

13. Antioksidanlar:

Mandarinlerin antioksidan özellikleri, kirliliğe karşı mücadeleye yardımcı olur. Bu nedenle saçlarınızı kondisyonlayarak korurlar.

14. Parlatıcı ve Sıçrama:

Mandalina suyunu saçınıza tropikal olarak uygulayıp, daha sonra iyice durulayın. Anında parlama ve sıçrama, saçınızda görünecektir. Mandalina suyunu sadece saç yağınıza ekledikten sonra uyguladığınızdan emin olun.

Nasıl Seçilir?

  1. Her zaman lekesiz meyveler arayın. Bunlar kalite açısından iyidir.
  2. Seçerken parlak meyveler arayın.
  3. Meyveyi elinizle tartın. Her zaman daha ağır olanı seç.
  4. Ağır mandalina daha fazla meyve suyu demektir.
  5. Asla yumuşak olanları seçmeyiniz.
  6. Çürük meyveler ve kesik olanlara dikkat edin. Onları her ne pahasına önlemek.

Nasıl Saklanır?

  1. Meyve yaklaşık bir hafta boyunca saklanabilir.
  2. Saklamaktan önce asla mandalinaları yıkamayın.
  3. Islak ise, mantarın büyümesini teşvik edebilir ve meyveyi bozabilir.
  4. Bir hafta içinde tüketilmezse, daha fazla gün için soğutabilirsiniz. Soğutma, ömrünü 2 haftaya kadar uzatabilir.

Yeme İpuçları ve Tarifler?

Mandalinler, düşük kalorili sayılarından ve yüksek oranda gerekli besin, mineral ve vitamin içeriğinden dolayı meşhurdur. Her gün en az 1-2 mandalina yemek tavsiye edilir. Meyve salatanıza ekleyin. Bu salataya çok ihtiyaç duyulan bir protein desteği verecektir. Ayrıca tatlı pişmiş yemeklerinizi ferahlatıcı bir koku ve tada ekleyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here