Sağlığınız İçin Deodorantlara Dikkat Edin

0

Sağlığımız güzelliğimizden ve daha birçok şeyden çok daha fazla önem taşır. O nedenle kadın olarak kullandığımız makyaj malzemeleri ve deodorant gibi ürünlerin içeriklerine dikkat etmek sağlık için önlem olacaktır. Sağlığı riske atabilecek bazı kimyasal içeren deodorantlar içerdiği bu zehirli maddeler ile çok büyük tahribatlar yaratabilmektedir. Bu nedenle bu tarz ürünleri almadan önce mutlaka tedbirli olmak ve bilinçli hareket etmek gereklidir.

Deodorantların içerisinde bulunan paraben, alüminyum, triklosan, ftalat, parfüm gibi zararlı içerikler bulunur.

Paraben; pek çok kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan bu madde özellikle kansere davet çıkaran bir etkiye sahiptir. Cilt tarafından emilen ve kan, doku ve idrara karışan bu madde ayrıca alerjik hastalıklara neden olabilecek hassasiyet de oluşturmaktadır. Östrojeni taklit etme özelliği nedeniyle hormonları ve bağışıklık sistemini de zarara uğratmaktadır.

Alüminyum; antiperspirant özelliği ile ter bezlerinin tıkanmasına ve terlemenin azalmasına etken olan bir etki yaratıyor. Ayrıca bakterileri öldürmek suretiyle kokuyu önlüyor. Ancak olumlu bir etki yarattığı düşünülse de meme dokusu açısından oldukça zararlı. Meme kanseri oluşumuna neden olması bunun en önemli tahribatı olarak bulunmaktadır.

Triklosan; bakterileri öldürme özelliği ile kullanılan madde birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Kalp rahatsızlığı ve hormonların dengesini bozması nedeniyle oldukça zararlıdır.

Ftalat; saç ve cilt üzerinde sabitlenme etkisi sağlayan bir madde olarak kozmetik ürünlerde kullanılır. Deodorantlarda uzun süre kalıcı etki bırakan ftalat; üreme bezleri üzerinde olumsuzluk yaratmaktadır. Hamilelik boyunca kullanılması durumunda doğan bebeklerde zekâ seviyesi düşüklüğü ve astım rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır.

Parfüm; her deodorantta bulunan bir maddedir ve hoş koku sağlar. Ancak parfüm ciltte hassasiyet, alerji ve irritasyon yaratıcı etki ortaya çıkarmaktadır.

Sağlığınız için deodorantlara dikkat etmeniz ve içerdiği maddeleri üzerinde bulunan açıklamaları okuyarak ona göre bu maddelerin haricinde seçim yapmanız sağlığınız için önemli bir ayrıntı olacaktır. Deodorant kullansanız dahi geceleri yatmadan önce mutlaka yıkanmak ve etkilerini azaltmak gereklidir. Sürekli olarak üst üste kullanmak da zararlı etkileri artıracağı için bu açıdan da dikkatli olmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here