Ruh sağlığına İyi Gelen Doğal Bitkiler

0

Ruh sağlığı artık günümüzde stresi çok fazla yanması nedeniyle sık olarak bozulmakta bu da kişilerin hayata olan bakışının da bozulmasına neden olmaktadır. Genelde yaşanılan stresten kurtulmak ve rahatlamak için bazı bitkisel çaylar ve bitkiler rahatlık sağlayarak iyi hissetmeyi sağlamaktadır. Ruh sağlığına iyi gelen bitkilerden faydalanarak hemen ilaçlara sarılmadan gevşemek ve toparlanmak mümkün olabilir. Uykusuzluk, stres ve günün yorgunluğu atmak için doğal bitkiler faydalı olacaktır.


Alıç; ekşi muşmula adı verilen ve Barut ağaç olarak da bilinen bitkinin yemişleridir. Doğal olarak dere yamaçlarında ve taşlık kısımlarda yetişen bu meyve; ankisiyete bozukluğu, yüksek tansiyon, ritim bozukluğu ve kalp hasatlığına etkili bir yarar sağlar.


Kedi otu kökü; pek hoş kokmasa da antidepresan etkisi yaratan bir doğal bitkidir. Uykusuzluk, kaygı bozukluğu, ankisiyete ve depresyona etkilidir.


Papatya; sakinleştirici ve uyku getirici özelliği ile doğal bitkiler arasında en çok bilinendir. Seretonin ve dopamin kontrolü, merkezi sinir sistemini uyarıcı etkiyle depresyona iyi gelmektedir.


Sarı kantaron; birçok etkili özelliği ile bilinen doğal bitkilerdendir. Ayrıca kaygı bozukluklarına iyi gelen bir madde içermesi antidepresan özelliği sağlamaktadır.


Çarkıfelek çiçeği; doğal antidepresan özelliği ile fayda sağlar. Günlük stres ve kaygı bozukluğuna iyi gelen bir bitkidir ve kurutulmuş çiçeği çay olarak tüketilebilir.


Lavanta; hoş kokusu ve çay olarak tüketildiği takdirde sakinleştirici ve kaygıları azaltıcı bir etki sağlamaktadır. Ayrıca yağını evde suda kaynatarak kullanmak rahatlık sağlayabilir.


Gingko biloba; mabet ağacı olarak da biliniyor. Aktarlarda kuru bitkisini, yağını ve suyunu bulmak mümkün. Strese, unutkanlığa ve el ayak soğukluğu için tüketilebilir.


Aynısefa ya da kadife çiçeği; sakinleştirici özelliği ve daha birçok olumlu şifası ile tüketilecek doğal bitkilerdendir.


Melisa otu; zengin içerikli mineral ve vitamini bulunan bitkinin çayı yatıştırıcı özelliği ile sinirlere, strese iyi geliyor.


Yeşil çay; içersinde bulunan aminoasitler ile ritim bozukluğuna, ankisiyete ve kaygı bozukluğuna iyi gelir. Aktarlarda bulunan yeşil çay daha birçok özelliği ile sürekli tüketilecek doğal bitkiler arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here