Polikistik Overde Beslenme

0

Polikistik over sendomunda diyet degisiklikleri yapilmaz ise tedavi mutlaka eksik olacaktir.

KURAL 1: 3 ANA 3 ARA ÖĞÜN
-Yemek yemek için acıkmayı beklemeyin, kimse için yemeğinizi bekletmeyin, her gün 3 saat ara ile beslenin, aksi takdirde açlığınızı kontrol edemez hale gelir, dayanılmaz tatlı istekleri ile mücadele edersiniz. Örneğin sabah 8 de kahvaltınızı yaptınız 10:30 da ara öğün yapın 13:00 gibi öğle yemeği 16:oo ara öğün en geç 19:00 akşam yemeğiniz olsun, 21:30 gibi son ara öğünü de yapabilirsiniz. Az az sık sık beslenmek temel kuraldır. Ara öğünde: süt,yogurt,ayran,kuruyemis,kuru meyveden herhangi ikisi.

KURAL 2: GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESLENME
Glisemik indeksi yüksek tüm yiyecekleri hayatınızdan çıkarın, bu sadece kilo vermenizi sağlamayacak, bel çevrenizde incelme sağlarken, insülin direncini de düşürecek, açlığınız kontrol altında olacak.
Glisemik indeksi yüksek yiyecekler; şeker ve içerisine şeker giren her şey(paketli gıdaları kontrol edin) , şekerli&gazlı&alkollü içecekler, , hamur işleri ( beyaz un ve şeker ilaveli olanlar, örneğin tam buğday undan poğaça yapsanız yasak değil), beyaz ekmek, pirinç, makarna, patates, mısır, havuç, üzüm, kavun, incir, muz, çikolata.

KURAL 3: KALİTELİ YAĞLAR
Diyetinizde doymuş yağ içeriği yüksek gıdaları azaltın. Tereyağ ile pişen yemekler hariç tereyağ, margarin tüketmeyin, zeytinyağı kullanın, yağlı bir yemeğin yanında yediğiniz salataları yağsız tüketin. Diyetinize kaliteli yağları içeren; kabak çekirdeği, fındık, badem, ceviz eklenebilir. Balık sizin için en iyi besin, hem protein içeriği hem de omega 3 içeriği ile tedaviye destek olacaktır

TEILEN
Önceki İçerikSPIRAL (RAHİMİÇİ ARAÇ) KİMLER KULLANMAMALI?
Sonraki İçerikYüz İçin Bal Maskesi
Op. Dr. Emre Canverenler
• Kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanı •Eğitim: *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı •Mesleki İlgi Alanları *Gebelik ve yüksek riskli gebelik takibi, *İnfertilite (Kısırlık) tedavileri, *Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi, *Histeroskopik Cerrahi, İdrar kaçırma ameliyatları, *4 boyutlu ultrasonografi (Ayrıntılı Ultrasonografi), *Jinekolojik kanserler, *Vajinal estetik ameliyatlar, *Rahim ve idrar kesesi sarkma ameliyatları • Sorularınız ve İletişim: canverenleremre@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here