Obezite neden kanser riskini arttırır?

0

Bilim adamları, yeni bir keşfin obez insanların neden kansere yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu açıklayabilir.

Vücuttaki kanserli dokuyu yok etmek için kullandığı bir hücre türü, şişmanlık tarafından tıkanır ve çalışmayı durdurur, takım, Trinity College Dublin’den bulunur.

Kanser Araştırmaları UK, Obezitenin sigara içtikten sonra İngiltere’de en büyük önlenebilir kanser nedenidir.

Ve 20 kanser vakasında birden fazla – İngiltere’de her yıl yaklaşık 22.800 vaka – aşırı vücut ağırlığından kaynaklanıyor

Zaten şüphelenilen yağlar, hücrelere hem hücrelere zarar verebilecek hem de kansere yol açabilecek sinyaller göndererek sayılarını artırdılar.

Şimdi, Trinity bilim adamları, Nature Immunology dergisinde, vücudun kanserle savaşan hücrelerinin yağ tarafından nasıl tıkandığını gösterebildiler .

Ve bu “doğal öldürücü” hücrelerin savaşma yeteneklerini geri kazanabilecek ilaç tedavileri bulabilmeyi umuyorlar.

‘Biraz kilo ver’

Prof Lydia Lynch şöyle dedi: “Doğal öldürücü hücrelerin yağ alımını engelleyebilecek bir bileşik yardımcı olabilir.

“Laboratuarda denedik ve tekrar öldürmelerine izin verdiğini gördük.

“Ama belki de daha iyi bir yol kilo vermek olabilir – çünkü bu zaten sizin için daha sağlıklı.”

Cancer Research UK Beatson Enstitüsü’nden Dr. Leo Carlin şunları söyledi: “Obezitenin 13 farklı kanser tipini artırdığını biliyor olsak da, hala bağlantının altında yatan mekanizmaları tam olarak anlamıyoruz.

“Bu çalışma, yağ moleküllerinin bağışıklık hücrelerini tümör öldürme makinelerini doğru şekilde konumlandırmasını nasıl önlediğini ve tedavileri araştırmak için yeni yollar sağladığını ortaya koymaktadır.

“Birçok araştırma, tümörlerin onları durdurmak için metabolik hedefler bulmak için nasıl büyüdüklerine odaklanıyor, bu yüzden bağışıklık hücrelerinin metabolizmasını da dikkate almamız gerektiğini hatırlatıyor.”

Riski azaltmak için:

  • sağlıklı kilo al
  • sigara içmeyi bırak
  • sağlıklı diyetle beslen
  • alkolde kesmek
  • güneş yanmasını önlemek

Kaynak:BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here