Mutluluğun Sırrı Nedir?

0

Mutluluk; hayatımızda bir amaç olarak değil, yaşama karşı verdiğimiz olumlu tepkinin duygusudur. Mutluluk amaç haline getirilmesi gereken bir duygu değildir. Birçok kişi, diploma, para, aşk, unvan ile mutluluğu bulabileceğine inanmakta ve amaç haline getirmektedir. Ancak aradığı mutluluğu bulamayan kişiler sonunda mutluluk nerede diye aramaya başlarlar.

Çok eski zamanlardan gelen bir hikaye de, Yunan mitolojindeki tanrılar Olympos dağında toplanmış ve buldukları mutluluğun sırrını kimsenin bulamayacağı bir yer düşünmeye başlamışlar. Tanrılardan kimi en yüksek dağın tepesine, kimisi de yerin yedi kat dibine gömelim demişler. Ancak tanrının biri, insanlar dağın tepesini, yerin altını bulur. En basiti mutluluğun sırrını kalplerine gömelim. Her yeri bulurlar ama kendi içlerine bakmaz demiş.

Birçok kişi mutluluğun sırrını her yerde ararken, kendi içlerine bakmayı akıl edemiyorlar. Mutluluk insanın içinde hissettiği yaşama sevincinin farklı bir boyutudur. Farklı gözle bakmak, hissetmek ve algılamak gerektirmektedir. Mutluluğun sırrı, zihin ve yüreğin birbirine odaklanmasıdır. Kişinin kendisine ve yaşama bakış açısı onu mutlu ya da mutsuz kılan durumu hazırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here