Memede Bulunan Kitleler Nedir

0

Sürekli değişim sağlayan meme organları kadınların ergenlik, gebelik ve adet dönemlerinde değişkenlik gösteren önemli organları olmaktadır. Değişime uğrayan bu etkiler kadının aynı zamanda yaşı ilerledikçe de devam eden bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar çeşitli düşünceler kapsamında memedeki değişimler farklı algılansa da aslında tümü tamamen doğal olup bir hastalığa yönelik etkiler olmamaktadır. Fakat bunu “ben sağlıklıyım, o vakit herhangi bir kontrole gerek yok” gibi düşüncelerle de göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bu kapsamda meme muayenesi ve kontrollerinin düzenli olarak yapılmasıyla olası tehlikelerin önüne geçilerek erken teşhisle birlikte tedavileri mümkün olmaktadır. Bu durumlara yönelik en büyük yakınmalar ise memede oluşan kitle ve çeşitli ağrıların oluşması üzerine olmaktadır. Sürekli değişim sağlayan meme organları kadınların ergenlik, gebelik ve adet dönemlerinde değişkenlik gösteren önemli organları olmaktadır. Değişime uğrayan bu etkiler kadının aynı zamanda yaşı ilerledikçe de devam eden bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar çeşitli düşünceler kapsamında memedeki değişimler farklı algılansa da aslında tümü tamamen doğal olup bir hastalığa yönelik etkiler olmamaktadır. Fakat bunu “ben sağlıklıyım, o vakit herhangi bir kontrole gerek yok” gibi düşüncelerle de göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bu kapsamda meme muayenesi ve kontrollerinin düzenli olarak yapılmasıyla olası tehlikelerin önüne geçilerek erken teşhisle birlikte tedavileri mümkün olmaktadır. Bu durumlara yönelik en büyük yakınmalar ise memede oluşan kitle ve çeşitli ağrıların oluşması üzerine olmaktadır.

Memede Kitle Belirtileri ve Bulguları

• Memede dolgunluk ve ağrı hisleri duyulabilir. Bu durum büyük bir ihtimalle adet dönemine yönelik kanama öncesinde oluşan şişkinliğe bağlı olarak kendini göstermektedir.

• Az evvel bahsettiğimiz memede ağrı durumuna ek bağ olarak meme kapsamında kızarıklık ve ısı artışı görülebilir, meme başı akıntısı gibi durumlarda meydana gelebilmektedir. Oluşan bu durum enfeksiyon üzerine bir belirti olabilmektedir. Öte yandan meme başında oluşan akıntı bir kitle ya da meme kanseri belirtisi de olabilmektedir.

• Göğüs duvarına yapışık bir hareketli kitle hissi durumu kişinin meme kistine yönelik bir rahatsızlık içerisinde olduğunun belirtisi olabilmektedir.

Memede Kitle Tanımı

Kadınların dert yandığı meme kitleleri birçok farklı biçimde meydana gelebilmektedir. Bu durumlar kapsamında en sık rastlanılan bulgular ise kist, papillom ve adenom adı verilen etkenlerde olabilmekte. Bu bulgu etkenleri boyutlarına, yerleşim yerlerine, biçimlerine ve hacim olarak değişikliğine göre olabildiği gibi tedavileri de birbirinden farklı kitleler olmaktadırlar. Dünyada tüm kadınların yarısı oranında kitlesel meme değişiklikleri bulunmaktadır. Gelelim durumun iyi yanına meme kitlelerinin birçoğu kansere neden olmayan selim yapıda olmaktadırlar. Fakat bu durum ele gelen bir meme kitlesi ise farklı sonuçlar doğurabildiğinden ötürü vakit kaybetmeden en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman bir doktor tarafından muayene olmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here