Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir

0

Meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüme ve çoğalmasıyla meme kanseri durumu oluşmaktadır. Vücudun her bölgesine ait hücrelerin çekirdek yapısında genellikle normal büyümeler ve sağlıklı olmalarını sağlayan kontrol mekanizmaları bulunmaktadır. Var olan bu genler vücuttaki tüm hücrelerin kontrollü ve normal bir şekilde çoğalma durumlarına tabii olmasını desteklemektedirler. Bu çoğalmalar normal ve belirli sıralamalar ile ilerleme göstermediklerinde ise doku fazlalığı durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çeşitli doku fazlalığından meydana gelen tümür adı verilen problemleri doğurmaktadır. Bu tümörlerin farklı bölgelere yayılması veya eğilim göstermesi sonucu kötü huylu tümör yani kanser oluşumu kapsamında yer aldığını söylemekte de fayda var.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin tedavisi ile ilgili olarak olumlu sonuçlar alabilmek adına erken her konuda olduğu gibi bu konuda da erken teşhis durumu büyük bir önem taşımaktadır. Meme kanseri hastalığı bireylerin anlayabileceği veya saptayabileceği bir durum olmamakta, fakat çeşitli belirtilerle doktor muayenesi veya radyolojik cihaz tespitleriyle bu kanıya varmak mümkün olabilmektedir. Bu durumlar her ne kadar geç bir süreci kapsasa da kişinin sürekli kendi sağlığı için meme kanserine veya diğer oluşumlara yönelik muayene/kontrol gibi durumlarına dahil olması gerekmektedir. Böylelikle bu tür durumların da erken tedavisi mümkün olabilmektedir. Meme kanseri halk arasında yanlış bilinen farklı bir hastalık rolex replika saat olmaktadır. Örneğin 20 yaş ve altı kişilerde meme kanseri oluşumu olmaz denmesi yanlış bir kanıdır. 50 yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülen bu hastalık her yaştan kişide görülebilen bir hastalık türü olduğunu bilmenizde fayda var.

Belirtileri ise;

  • Meme ucunda şeffaf veya kanlı akıntı,
  • Meme başında kabuklanma, soyulma ve benzeri deri değişiklikleri,
  • Meme haznesindeki cilt yapısında içe doğru çekmeler, şişlik ve ödem gibi durumlar,
  • Meme bölgesi veya koltuk altı bölgesinde ele gelen kitle ve benzeri şişlikler,
  • Meme cilt yapısında yanmalar, yara veya kızarıklıklar,
  • Meme de büyüme ve şekil bozuklukları,
  • Meme bölgesinde asimetri değişimler veya meme ucunda renk değişiklikleri en yayın belirtiler içerisinde bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here