Kusursuz bir cilt için 10 altın kural!

0

Bazı özellikler bazı insanlara doğuştan gelir. Matematik yeteneği, girişkenlik, müzik kabiliyeti, ve kadınların en çok ilgi alanına giren, mükemmel ciltler. Ancak her ne kadar ‘seçilmiş birkaç kişi’ doğuştan kusursuz tene sahip olsalar da, bakımla cilt güzelliğini geri kazanmak mümkün. Tabiki senfarklisin.com ile..!

Peki kusursuz cilde sahip kadınların sırlarını öğrenmek ister misin?

Kural 1: Doğru şekilde beslenin

Yediğiniz gıdaların cildinizi etkileyebileceğini eminiz ki zaten biliyordunuz. Peki içeceklerin de aynı şekilde etkili olabileceğini duymuş muydunuz? Ağır alkol alımı, cildinin nem oranını azaltarak olduğundan daha yaşlı görünmenize neden olur. Sıvılardan bahsetmişken, mutlu bir cilt için bolca su tüketmeyi de unutmamalısınız.

dengeli-beslenme3

Kural 2: Uyku düzeninize özen gösterin

Güzellik uykusundan söz açmışken, uykunun yalnızca iyi cilt görünümü için gerekliliğinden söz etmiyoruz. Bunun arkasında bilim var. Uyku yalnızca cildinizi değil, zihninizi ve bedeninizi de yeniler. Yeterince uyku aldığınızda, kendinize daha çok bakmış olacaksınız. Üstelik cilt bakım rutininize de zaman kalacak!

26

Kural 3: Cilt bakım rutininize sadık kalın

İnternette cilt bakım rutininizin nasıl olması gerektiğini anlatan bir sürü bilgi var. Üstelik, yüzünüzü düzenli yıkayıp nemlendirmeniz gerektiğini de zaten biliyorsunuz. Ancak cilt bakım rutininiz için doğru ürünleri mi seçiyorsunuz? Hangi kremi ne zaman kullanacağınızı bilmek biraz kafa karıştırıcı olabilir, ama aslında son derece basit. İyi bir serum ise cilt ihtiyaçlarının tümüne cevap verecek.

cilt-bakimi

Kural 4: Güneşten korunun

SPF’in önemini biliyorsunuzdur. Cildiniz kışın dahi hatta kapalı alanlarda bile güneşin zararlı ışınlarından etkilenip yaşlanma belirtileri gösterebilir. Makyajınıza SPF etkili bir BB krem ekleyerek, hem güneşin etkilerinden korumuş, hem de nemlendirmiş olursunuz. Göz çevresindeki hassas deriyi korumak için güneş gözlüğü kullanmaktan da çekinmeyin.

gunesten-korunma-yollari-

Kural 5

Kusurları olmayan, pürüzsüz gözüken bir cilt hepimizin hayali… Bu uğurda tüm paramızı cilt bakım ürünlerine döküyor, kimden olduğunu bile hatırlamadığımız birinden duyduğumuz ev yapımı maskeler yapıyor, çareler arıyoruz. Oysa doğru bakım ve ilgiyle akne ve siyah nokta oluşumunu engelleyecek adımlar atmamız mümkün!

puruzsuz-cilt-nasil-olur-3

 

Kural 6: Cildinizi yukarı doğru hareketlerle temizleyin!

Yüzünüzü temizlerken ya da günlük nemlendiricinizi, serumunuzu uygularken parmaklarınız her zaman yukarı doğru hareket etsin. Yani uygulamayı daima dairesel hareketler yardımıyla aşağıdan yukarı doğru yapın. Bu, cilt bakım ürününüzün cildinize daha çabuk nüfuz etmesini sağlayacak ve cilt yüzeyinde hapsolmuş kir, bakteri ve yağlardan kurtulmanıza yardım edecektir.

Teenage girl removing eye makeup

 

Kural 7: Makyajınızı aşağı doğru hareketlerle uygulayın!

Makyaj yaparken, cilt bakımında yaratacağımız rutinin tam tersini uygulayacağız. Yani aşağıdan yukarı doğru değil, bu kez yukarıdan aşağı doğru ineceğiz. Bu uygulama, makyajın gözeneklerin arasına girmesini nispeten engelleyecek ve cildinizin en üst katmanına oturmasını sağlayacaktır.

11

 

Kural 8: Cildinizi temizlemeden uyumayın!

İyi ve düzenli bir cilt temizliği siyah noktaların ve sivilcelerin oluşumunu engelleyecektir. Ama çok üşeniyorum, günün sonunda buna enerjim kalmıyor derseniz de, hiç olmazsa başucunuza bir makyaj temizleyici mendil paketi koyun ve yatmadan cildinizdeki makyajdan kurtulun!

4

 

Kural 9: Peeling yapmayı ihmal etmeyin!

Havalar ısındıkça cilt daha fazla yağ üretmeye eğilimlidir. Düzenli peeling yapmak, cilt yüzeyinde birikerek gözenekleri tıkayan, akne ve siyah nokta oluşumuna yol açan ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Peeling, cildinizi yenileyecek ve daha aydınlık görünmesine yardım edecektir.

ev_yapimi_peeling

 

Kural 10: Haftada bir cildinize izin verin!

Haftada bir kere cildinize makyajsız geçireceği bir 24 saat verin, onun da tatile ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu sayede hassas ve akneye eğilimli olan cildiniz, makyaj malzemelerinin içinde yer alan parfümlerden, koruyuculardan, yağlardan uzak bir gün geçirecektir. Bir gün hiçten iyidir.

 

dogal_guzellik_glr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here