Kitap Okuma Teknikleri

0

Kitaplar insanları gerçek dünyasından uzaklaştırarak, farklı diyarlara götüren, ufkumuzu genişleten ve bizi yalnız bırakmayan dostlardır. Mutlaka her bireyin kitap okuması edinmesi gereken bir alışkanlık olmalıdır. ‘Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı’ derseniz her ikisi de eşit derece de bilgi birikimine sahip olacaktır. Gezen pratik bilirken, okuyan teorik öğrenmiş olacaktır. Ancak hiçbir zaman pratiğe başlarken acemi olmayacaktır.
Kitap okumak istiyorsunuz ancak nasıl bir yol izlesem diye düşünüyorsanız, ilk olarak hafif, anlatımı sade klasik kitaplardan başlamanızı tavsiye ederim. Kitap okumanın temeli klasiklerden başlamaktadır. Hayata dair başarılı ve ast yazarların klasiklerini okuyarak başladığınız da birçok ipucu edinirsiniz. Ardından yavaş yavaş sıkılmadan farklı klasiklere geçebilirsiniz.
Kitap okuma tekniklerinde dikkat edilmesi noktalardan biri de; kesinlikle yatarak kitap okumamanızdır. Yoksa kendi uykunuzda ki hayal dünyanıza dalabilirsiniz. Dik bir şekilde oturarak, size bir birikim katacak kitaplardan okumaya başlayın. Etrafınızda kimse olmadığı zaman size en yakın kitaplarınızın sıcaklığı olacaktır. Ayrıca bir kitabı okurken; okumuş olmak için değil, özümseyerek okuyun.
okuma-teknikleri-nelerdiri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here