Kilo Almadan Sigarayı Bırakmak

0

Günlük olarak sigara içme oranına bağlı olarak yapılan araştırmalara yönelik, kişilerin sigarayı bıraktıklarında 2-5 kilo arası aldığı belirlenmiştir. Özellikle kilo alma süreci sigara içen kişinin sigarayı bıraktıktan sonra 6 ay içinde kilo alması belirtilmektedir. Kişinin sigara içme miktarına bağlı olarak sigarayı bıraktığında aldığı kilo da doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Sigara bırakmak isteyen kişiler her zaman kilo almak zorunda mıdır? Bu durum kişilerin metabolizma hızına, yaşına, cinsiyetine ve günlük olarak vücudun alması gerektiği enerjiye göre değişmektedir.

Sigara kullanan kişiler kalp, beyin ve karaciğerin harcadığı günlük enerji miktarını sigara içerisindeki nikotin sayesinde karşılamaktadırlar. Sigara içme bırakıldığında ise bu organların ihtiyacı olan enerji miktarının bir yerden karşılanması gerekmektedir. Bu şekilde kişiler daha kalorili, tatlı ve ellerinin boş durmaması için bir şeyler yemeye yönelirler. Bu yüzden kilo almakta muhtemel hale gelir.

Günlük olarak yiyeceğiniz besinlerde az yağlı olanları tercih edin. Atıştırmalık olarak öğün aralarında düşük kalorili yiyecekler tüketin. Yemeklerde bol sebze, yağsız et tüketin. Şekerli gıdalardan mutlaka uzak durun. Bunun yerine yapay tatlandırıcılı gıdalar veya meyve tüketin.

kilo-almadan-sigarayi-birakın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here