Kemoterapi Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Kemoterapi; anti- kanser ilaçları ile kanserli hücrelerin tedavi edilmesini sağlamaktır. Kemoterapi tedavisi ameliyat ile beraber uygulandığı gibi, radyoterapi ile birlikte de uygulanabilmektedir. Kemoterapi de, ilaçlar damar yoluyla, ağız yoluyla veya nadir görülse de özel durumlarda omurilikten verilebilmektedir.
Hastadaki kanser seyrine göre ilaç damar yolu ile damla damla olarak verilebilmektedir. Kemoterapi tedavisinin yan etkileri ilaç verilirken damar yolunda acı, yanma, ağrı, mide bulantısı ve ishal görülebilmektedir. Bu belirtiler sonrasında ortadan kalkmaktadır.
Bir kişi kanser hastalığına yakalandığında hücre bölünmesi bir yığın haline gelene kadar devam etmeye başlamaktadır. Bu hücre yığını sonunda bir yumru oluşmaktadır. Buna tümör adı verilmektedir. Kanser hücreleri normal hücre bölünmesinden daha hızlı olmaktadır. Meydana gelen bu durum sonucunda kanser fark edilmediğinde yayılmaya başlar. Kemoterapi damar yoluyla ilaç verildiği andan itibaren bölünen kanserli hücreleri durdurur ve bölünmesini engeller. Kemoterapi ilaçları vücudun her bölgesindeki kanserli hücrelere ulaşabilmektedir. Bu yüzden eğer ilk evrede bir kanser seyri görülüyorsa ameliyattan sonra kemoterapi uygulaması yapılmaktadır.
kemoterapi-nedir-nasil-uygulanir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here