Kalp Krizi Öncesi Verilen Sinyaller?

0

Kalp sağlığı artık çocuk, genç yaşlı herkes için önem taşıdığı gerçeğini bir kez daha karşımıza çıkarıyor. Kalp krizinin günümüzde erken yaşlarda ortaya çıkması ve ölümle sonuçlanan birçok haber artık bu konuda çok daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Stres, masa başı çalışma, hareketsizlik, sigara, alkol, yanlış beslenme, kilo gibi birçok faktör öncelikle kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Kalp ve damar hastalıklarına etken olan tüm olumsuz yaşam şekilleri ve ayrıca yüksek tansiyon gibi bazı hastalıkların etkisiyle de kalp krizi riski gün geçtikçe artıyor.

Yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı, sigara gibi en fazla kalp ve damar hastalığı yaratan etkenler. O nedenle bu hastalıkları öncelikle kontrol altına aldırmak ve sigaraya dur diyerek hareket etmek gerekli hale geliyor.

Kalp krizi öncesi verilen sinyaller; göbek bölgesinden çeneye doğru oluşan bir ağrı, sıkıntı ve nefes alamama gibidir. Krizden önce yorgunluk, hafif sıkıntı, nefes darlığı gibi şikâyetler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler genel olarak kilo almadan kaynaklanan, yaşlılık ve spor yapmama gibi nedenlerden ötürüdür diyerek önemsenmez. Kalp krizi belirtileri hafif olarak sinsice yaklaştığı için genelde belirtilerin egzersiz sonrası ortaya çıkıyor düşüncesini oluşturur. Bu gibi durumda önemsemek ve bu konuda kontrolleri yaptırmak gereklidir. Bilinen kalp krizinin sol tarafta ortaya çıktığıdır. Ancak aksine sağ tarafta sağ kola, göbek bölgesi ve sırta da yayılabilir.

Kalp krizinde göğüs, sırt, kollar, boğazda sıkıntı, baskı oluşması, mide de sıkıntı ya da hazımsızlık, ağrı, nefes alamama ve tıkanma hissi oluşabilir. Diyabet hastalarında bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir. Ayrıca aniden sinsice kalp krizi geçirebilirler.

Gün içerisinde ortaya çıkan bu tarz belirtileri önemsememek aniden kalp krizi riskini yaşamaya neden olacaktır. Ortaya çıkan şikâyetler mutlaka önemsenmeli ve kontrole gidilmelidir. Yaş, ailede kalp rahatsızlığı, kilo, diyabet, yüksek tansiyon ve sigara gibi etkenler riski artırdığı için bu duruma maruz olanların daha dikkatli olması gereklidir. Ayrıca kalp krizi riski genç yaşlara da indiği için şikâyetler değerlendirilmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here