Kalbimize İyi Gelen Besinler

0

Kalp hastalıklarının sık görülmesindeki başlıca nedenlerden biri de beslenme alışkanlıklarıyla ilgilidir. Bunun için yediğimiz besinlere, aldığımız vitamin ve minerallere oldukça dikkat etmeliyiz.

Kalbimize iyi gelen yiyecekler

yulaf

Yulaf; Beta glukan açısından zengin olan yulaf kan şekerinin düşmesini ve tansiyonu dengelemek için oldukça yararlı besinler arasındadır. Düzenli olarak yulaf tüketildiğinde kalp  sağlığına oldukça iyi gelmektedir.

kalp için iyi gelen yiyecekler

Potasyum; birçok sebze ve meyvede bulunan minerallerden biri olan potasyum kan basıncını düzenli hale getirerek, kalp sağlığına büyük fayda sağlar. En çok yoğurt, patates ve biberde potasyum bulunmaktadır.

kuruyemisler

Yemişler; Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu, kabak çekirdeği ve ceviz gibi yemişler balık tüketimini düzenli olarak yapmayanlar için alternatif bir gıda olarak tercih edilebilir. Yemişlerin içerisinde bulunan lifler sayesinde kan basıncı düşürülerek, yemekten sonra oluşan ani kan şekeri düşüşleri de dengelenir.

cipura

Balık;   ton balığı ve somon gibi balık çeşitlerinde yüksek oranda bulunan Omega 3 yağ asidi kalp ve damar sağlığının korunmasında büyük fayda sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here