İyi Bir Uyku İçin İpuçları

0

Günümüzde birçok kişi uykusuzluk nedeniyle rahat ve enerji dolu bir gün geçirememektedir. Kişilerin günlük olarak yaşadıkları stres, beslenme bozuklukları, kişisel sorunlar uykusuzluğun temel nedenlerindendir. Rahat bir uyku çekebilmek, mutlu ve enerji dolu olmanın temel prensiplerdendir.
İyi bir uyku için ilk olarak yatmadan en az 45 dakika önce hafif ve yavaş müzik dinlemeleri kişiyi rahatlattığı, stresini aldığını, vücudu uyku moduna geçirdiği kanıtlanmıştır.
Ayrıca yine yatmadan önce bir bardak ılık süt içmenin vücudu rahatlattığı ve uyumayı kolaylaştırdığı bilinmektedir.
Yatmadan 2 saat önce her insanın vücut ısısı yatmaya hazırlanmak için düşüşe geçer. Bu nedenle yatmadan önce ılık bir duş almak vücut ısısının yükselmesini ve hızlıca düşmesini sağlamaktadır. Vücut bu şekilde rahatlar ve daha kolay uykuya geçer.
Yatmanıza yakın bir zamanda kesinlikle alkol almayın. Alkol karaciğer tarafından sindirilene kadar uykunuzun kaçmasına neden olabilmektedir.
Yatağa yattığınızda rahatlatıcı manzaralar hayal etmek uykunuzun daha çabuk gelmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar ile bu durum kanıtlanmıştır.
iyi uyku

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here