İlkbahar aylarında karşımıza çıkan hastalıklar?

0

İlkbahar mevsimini gelmesiyle bedenimiz havaların ısınıp, soğumasına karşı çok çabuk direncini kaybetmektedir. Soğuk kış mevsiminden çıkan vücut daha değişken havalara alışamadan zayıf düşer ve bu durumda depresyon, sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar, alerjik astım, saman nezlesi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlkbahar aylarında karşımıza çıkan hastalıklar

Depresyon; ani ısı değişimleri, nemin artması, ağaçlardan gelen polenlere karşı vücudumuz direncini kaybedebilmektedir. Bunun sonucunda sinir sistemi de etkilenir ve buna bağlı olarak depresyon ortaya çıkabilir.

Sindirim sistemi bozuklukları; kış aylarından yeni çıkan bedenimiz meydana gelen mevsim değişimine karşı ne yapacağını bilemez. Bahar aylarında yeni çıkan meyve ve sebzelerin aşırı tüketimi mide de reflü, gastrit ve şişkinliğin meydana gelmesine neden olur.

Alerjik astım; genellikle ağaçlardan gelen polenler nedeniyle bahar mevsimlerinde artış gösteren solunum yolu rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığı bulunan kişilerin durumları bu mevsimde daha kötüye gider.

Saman nezlesi; yine bahar aylarında artan polenler nedeniyle mukozanın iltihaplanması ile meydana gelir. Saman nezlesi; bahar aylarında artan polenlerle beraber artış gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here