Hamilelikte Geçirdiğiniz Hastalıklara Dikkat

0

Hamilelik; anne adaylarının en fazla dikkat etmesi ve her açıdan sağlıklı olarak tamamlaması gereken bir süreçtir. Ancak bazen ne kadar özen gösterilse de yaşanması muhtemel olan bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda bebeğe ve anneye zarar verecek her türlü etkiyi azaltacak önlemler alınmalıdır. Bazı hastalıkların bebeğe zarar vermediği ancak bazılarının ise bebeği etkilediği bilinen bir gerçektir.

Çocukluğunda kızamıkçık hastalığını geçirmeyen anne adayının hamiliğinde bu hastalığa yakalanması ve bağışıklığı olmaması bebeğe zarar verir. Doğum anomalileri, düşük ve fetal ölüm gerçekleşebilmektedir. Gebeliğin 3 aylık döneminde ortaya çıkar. O nedenle hamile kalmadan önce kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklık testi yaptırılmalıdır.

Cinsel ve kan yoluyla bulaşan Hepatit B hastalığı taşıyan anne adayı ölümcül ya da ciddi bir hastalık olmasa dahi taşıyıcı olması halinde bebeğe geçirme olasılığı bulunan bir hastalıktır. Sık olmasa da anne karnında veya emzirme süresince de bulaşabilir. Doğum sırasında kan yoluyla bulaşma olasılığı daha yüksektir.

Toxoplasmozis hastalığı; toxoplasma adında bir parazitle bulana bu hastalık olarak oldukça ciddidir. Hafif ateş ve lenf bezlerinde oluşan büyüme ile belirti verir. Hamilelik döneminde bu parazitin annede olması bebeğe geçmesine neden olur. Anne karnında bebeğin körlüğüne, epilepsi ve mental reterdasyon gibi sonuçlar ortaya çıkarır. Çiğ ve az pişmiş etlerden ya da yıkanmayan sebze ve meyvelerden bulaşmaktadır.

Suçiçeği; yüksek bulaşıcı özelliği olan bir hastalıktır. Aşısı olmasına rağmen anne adayında doğuma bir hafta kala çıkması bebeğin ağır bir enfeksiyon yaşamasına neden olur ve kaybedilme oranı da oldukça yüksektir. Gebeliğin 5. Ayında ortaya çıkması ise bebekte aykırılık yaşamasına neden olur. Hamilelik öncesi mutlaka test yapılması önlem için gereklidir.

Vajinal mantar; bebeğe zararlı bir etkisi olmayan hastalık annede kaşıntı ve akıntıya neden olur. Ancak bazı merhemlerle geçiştirilebilir.

Bakteriyel vajinozis; balık kokusu gibi ağır bir akıntıyla ortaya çıkan hastalık bakteriyel bir hastalıktır. Tedavi edilmeli ve hamilelik boyunca yaşanası halinde suyun erken gelmesi, plesantada iltihaplanma, erken doğum riski ve gebelik kesesi sorunu oluşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here