Gebelikte rafine tahıl tüketimi bebeğin ileriki hayatında obezite ile ilişkili

0
  1. Öncelikle rafine tahıl nedir?
    Rafine tahıllar: raf ömrünü uzatmak ve dokusunu güzelleştirmek için dıştaki kabuk ve içteki tohum kısmının çıkartılmasıyla elde edilir. Tam tahıllara göre daha az lif, antioksidan, vitamin, mineral içerirler.
    Örnekler: beyaz pirinç, beyaz un, kuskus, corn flakes, beyaz ekmek
  • Yayınlanan yeni bir çalışmada gebeliğe bağlı şeker hastalığı olan kadınlar eğer fazla miktarda rafine tahıl tüketiyorlarsa, bunların bebeklerinde yedi yaşına geldiğinde rafine tahıl tüketmeyen annelerin bebekleri ile kıyaslandığında obezite riskinin çok daha fazla olduğu görülüyor.
  • Aynı araştırmacılar daha önceki çalışmalarında beyaz pirinç gibi rafine tahılların obezite, yaşa bağlı şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini arttırdığını ortaya koymuşlardı.
  • Bu çalışma genelde önerilen (şeker olsun olmasın) gebelikte rafine tahıl tüketiminin en alt seviyede tutulmasını bariz bir şekilde destekliyor

TEILEN
Önceki İçerik2018 Gelinlik Modelleri
Sonraki İçerikBronzlaştıcılar nerelere uygulanır ve tonu ne kadar olmalıdır?
Op. Dr. Emre Canverenler
• Kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanı •Eğitim: *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı •Mesleki İlgi Alanları *Gebelik ve yüksek riskli gebelik takibi, *İnfertilite (Kısırlık) tedavileri, *Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi, *Histeroskopik Cerrahi, İdrar kaçırma ameliyatları, *4 boyutlu ultrasonografi (Ayrıntılı Ultrasonografi), *Jinekolojik kanserler, *Vajinal estetik ameliyatlar, *Rahim ve idrar kesesi sarkma ameliyatları • Sorularınız ve İletişim: canverenleremre@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here