Gebelikte Kansızlığa Karşı Ne Yemeli?

0

49cb083d63f3db8b8828c5b2d038fde0_180

Gebelikte kansızlığa karşı ne yemeli?

Gebelik sırasında kadınlarda anemi (kansızlık) sorununa sıklıkla rastlanıyor. Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan anemi türü ise demir eksikliği anemisi.Hamileliğin 16. haftasından sonra mutlaka demir takviyesi yapılması gerekir.

KANSIZLIĞIN SEBEBİ DEMİR EKSİKLİĞİ
Gebelerde demir eksikliğine bağlı olarak ve kaybedilen kanın yerine konmamasından dolayı demir eksikliği anemisi sık görülüyor. gebelikte hem bebeğin doğum sonrası kullanacağı demirin depolanması, hem de gebenin artan kan hacmi nedeniyle, normal bir insandan çok daha fazla demir ihtiyacı oluşur. Ayrıca B12 vitamini eksikliği, kronik hastalıklar ve genetik yapı gibi durumlar da kansızlığa sebep olur. Kansızlık gebelerde genellikle halsizlik, yorgunluk, kalp atım sayımında artma, uyku, çabuk yorulma ve konsantrasyon güçlüğüne neden oluyor.

kadın_dergisi_jumbom_hamile_kalmak_için_neler_yemeliyiz_16

GEBELİKTE DEMİR İÇEREN GIDALAR TÜKETİLMELİ
Gebelikte kansızlığın hem anne hem de bebek üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kansızlık gebelerde doğum sonrası kanamaların artmasına sebep oluyor ve rahmin toplanmasını güçleştiriyor. Bebek üzerinde erken doğuma, anne karnında gelişme geriliğine ve bebekte ani ölümlere sebep oluyor.

Dünya sağlık Örgütü gebenin kansızlığı olsun ya da olmasın 16. haftadan sonra günlük demir takviyesi yapılmasını öneriyor. Demir takviyesi gebede bazı yan etkilere sebep olsa da, bebek büyüme evresine geçtiği için annenin karnındaki demiri alıyor ve anneyi de bebeğin gelişimini de etkiliyor.

6135

Demirden zengin gıdalar;

Yumurta
Kırmızı et
Ceviz, fındık, badem
Kırmızı kuru üzüm
Keçi boynuzu
Pekmez
Koyu yeşil yapraklı sebzeler
C vitamini demir emilimini arttırır. Bu yüzden demirden zengin gıdaların tüketimi sırasında portakal, maydanoz, limon tüketilmesi gerekiyor.

151933079-thinkstock-calisan-hamile-dogum-izni-mkl

Çalışan anneler bunları unutmayın

Demir ve protein oranı yüksek olan yemekler tercih edin.
Kısa ve sık aralar verin.
Aktivitelerinizi azaltın.
Rutine bağlayın ve fitness’a gidin.
Erken yatın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here