Erken kalkanlar, düşük meme kanseri riskine sahiptir

0

Birleşik Krallıklı araştırmacılar, vücut saatleri “sabah insanı” oldukları için kadınların meme kanseri geliştirme riski daha düşük olduğunu söylüyorlar.

Bristol Üniversitesi’ndeki ekip, neden hala açığa çıkarılmasının gerekliliğini söylüyor.

Bulgular, her kadının riskini etkileyebileceğinden önemlidir.

Uzmanlar , Glasgow’daki NCRI Kanser Konferansı’nda sunulan çalışmanın , tüm sağlığın uyku konusundaki öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Vücut saati

Herkesin vücudun kabaca 24 saat boyunca nasıl çalıştığını yöneten bir vücut saati vardır. Aynı zamanda sirkadiyen ritim olarak bilinir.

Uyuduğumuz yerden, ruh halimize ve hatta kalp krizi riskine kadar her şeyi etkiler.

Ama herkesin saati aynı zamanı söylemez.

Sabah insanlar ya da “larks”, erken erken saatlerde, zirveye yükseliyor ve akşam daha erken yorgun.

Akşam insanları veya “baykuşlar” sabahları kalkmayı daha zor buluyor, daha sonra akşamları üretken ve geç uyumaya gitmeyi tercih ediyorlar.

Testimizi yapın Eğer bir sabah türü veya bir akşam baykuş olup olmadığını öğrenmek için.

Ve bu meme kanserine karışıyor mu?

Araştırmacılar öyle düşünüyor. Mendelian randomizasyonu diye adlandırılan verileri analiz etmenin yeni ve akıllı bir yolunu kullandılar.

Onlar lark veya baykuş olma ihtimalimiz olup olmadığını kontrol eden DNA’nın 341 parçalarına (insan vücudu için talimatlar) baktılar.

Bu bilgiyi Birleşik Krallık Biobank projesinde 180.000’den fazla kadına ve Göğüs Kanseri Derneği Konsorsiyumu çalışmasında yaklaşık 230.000 kadına bir deney yapmak için kullandılar.

Genetik olarak “domuzcuklar” olarak programlanan insanların göğüs kanseri olma ihtimalinin, baykuş olarak programlananlardan daha az olduğunu gösterdiler.

Bu DNA bitleri doğumda belirlendiğinden ve obezite gibi diğer bilinen kanser nedenleriyle bağlantılı olmadıkları için, araştırmacıların makul ölçüde vücut saatlerinin kansere karıştığı anlamına gelir.

Etkisi ne kadar büyük?

İngiltere’de yedi kadından biri, yaşamları boyunca meme kanseri geliştirecek.

Ancak bu çalışma sadece bir kadının hayatının küçük, sekiz yıllık bir enstantanesine baktı.

O zamanlar 100 baykuşdan iki tanesinde göğüs kanseri gelişmişti ve bunlardan 100’lük biriyle karşılaştı.

Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılardan biri olan Dr Rebecca Richmond, BBC’ye şunları söyledi: “Bulgular potansiyel olarak çok önemlidir, çünkü uyku her yerde bulunabilir ve kolayca değiştirilebilir.

“Önceki araştırmalar vardiyalı çalışmanın etkisine baktı, ancak bu tüm kadınlar için bir risk faktörü olabileceğini gösteriyor.”

Yaş ve aile öyküsü, meme kanseri için başlıca risk faktörlerinden bazılarıdır. İngiltere Kanser Araştırmaları’na göre, vakaların yaklaşık dörtte biri önlenebilir.

İyi bir gece uykusu beni kansere çevirecek mi?

Bu o kadar basit değil.

Dr Richmond, kadınlara açıkça tavsiyede bulunmanın henüz çok erken olduğunu söylediğini söyledi.

BBC’ye şunları söyledi: “Hala bir akşam kişisini sabah erkenden daha riskli yapan şeylere ulaşmamız gerekiyor… ilişkiyi çıkarmamız gerekiyor.”

Vücut saatinin kendisi hakkında bir şey mi? Ya da “baykuşlar” yapmak, ayağa kalkıp işe gitmek için vücut saatleri ile zamanın dışında yaşamaktan zarar görüyor mu? Vücut saati, kanser riskini veya bağışıklık sistemini veya metabolizmayı değiştirmek için hormon seviyelerini etkiler mi?

Hala cevaplanmamış birçok soru var.

Araştırmacılar doğru mu?

Bilim asla% 100 emin değildir, ancak bu ortaya çıkan bir resim ile uyuyor.

Dünya Sağlık Örgütü yüzünden zaten vardiyalı çalışma insanların vücut saatler için bozulma büyük olasılıkla kanser riski ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Şimdi Meme Kanseri’nden Dr. Richard Berks şunları söyledi: “Bu ilginç sonuçlar, uykuyu tercih ettiğimiz zamanın genetiği ile göğüs kanseri riskimiz arasında bir miktar örtüşme olduğuna dair kanıtların artmasına neden oluyor, ancak daha fazla araştırmanın yapılması gerekiyor. Bu ilişkinin özelliklerini çöz. “

Benzer çalışmalar şizofreni riski de dahil olmak üzere uyku tercihleri ​​ve ruh sağlığı için bir rol ortaya koymuştur.

Manchester Üniversitesi’nde danışman meme cerrahı ve araştırmacı Cliona Kirwan şunları söyledi: “Bu çalışmada Mendelian randomizasyonunun kullanılması, araştırmacıların farklı uyku düzenlerinde meme kanseri üzerindeki nedensel etkisini incelemelerini sağlıyor.

“Bunlar, vücut saatimizin ve doğal uyku tercihimizin meme kanserinin başlangıcında nasıl rol oynadığına dair daha fazla kanıt sağlayan ilginç bulgular.”

Bulgular araştırmacıların web sitesi bioRxiv sitesinde yayınlanmıştır, ancak henüz bilimsel akran değerlendirmesi yapmamıştır.

Kaynak:BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here