Erken Adet Olma Nedenleri

0

  Erken adet olma nedenleri arasında birden fazla sebep bulunmaktadır. Erken adet olma durumu kadınların genellikle kanama oluşumunun belirli zamanından çok daha erken gelmesinden ötürü kaynaklı bir konudur. Adet olamama, erken ve geç adet olma durumları adet düzensizliği ile ilgili bir kavram olmaktadır. Buna hitaben uzman bir doktor tarafından muayene sonucunda elde edilen bulgular kişinin neden erken adet olduğu da ortaya çıkmaktadır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde sizlere bilinen erken adet olma nedenleri ile ilgili bilgileri hazırladık.

ERKEN ADET OLMA NEDENLERİ

Aşırı Stres ve Endişe: Erken adet olmanın en belirgin sebeplerinden biri strestir. Stresin oluşturduğu gerginlik kişinin ruhsal ve vücut sağlığını kötü yönde etkilemektedir. Ayrıca endişe durumları da aşırı stres duygusunu ortaya çıkarmaktadır. Üzüntü, ani tepkiler ve heyecanlı durumlarda bile stresin oluşabileceği ve kişi de erken adet görme durumunu da ortaya çıkarabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları: Erken adet olma durumunun bir diğer en belirgin nedeni ise doğum kontrol haplarının kullanımıdır. Sitemizde daha önce doğum kontrol haplarının zararları üzerine bilgiler vermiştik. Bu zararlı etkilerinden biri de maalesef erken adet olma durumunu meydana getirmektedir. Erken veya geç adet olma gibi adet düzensizliklerinin büyük bir kısmı haplardan oluşmaktadır.

Dengesiz ve Yetersiz Beslenme: Bir diğer erken adet olma durumu ise kişinin sağlıksız ve dengesiz beslenmesi üzerinedir. Kişinin sağlık bir şekilde uyguladığı diyet programları da dahil olmak üzere birçok farklı beslenmeye yönelik etkiler kişi de adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme gibi durumlarda bu oluşum normaldir, bunun önüne geçebilmek adına uzman bir doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmek en mantıklı karar olacaktır.

Aşırı İlaç Kullanımı: İlaç veya ilaçlar her daim vücutta farklı rahatsızlıklar ortaya çıkarabiliyor. Bunlardan bir tanesi de yoğun ilaç kullanımı ile oluşan adet düzensizlikleri olmaktadır. Yoğun ilaç kullanımı veya normalin üzerinde ağır ilaçların kullanımı da kişinin ilk etapta adet döngüsünü bozmaktadır. Akabinde erken veya geç adet görme durumlar meydana gelerek kişide bu tür rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here