Doğum Kontrol Hapı Zararlı Mı?

0

Kökeni 1955’lere dayanan ve yapılan bir araştırma neticesinde bulunan doğum kontrol hapının buluş adamı Amerikalı fizyolojist Gregrory Pincus adında bir uzman tarafından bulunmuştur. Birçok farklı evrelerle günümüze kadar üretimleri daha iyi götürülen bu haplar kadınlar tarafından çeşitli soruların kafalarına takılmalarına neden olabilmektedir. Özelliklede doğum kontrol hapı zararlı mı ve ne gibi yan etkileri var gibi soruları sıklıkla araştırmaktadırlar. Kökeni 1955’lere dayanan ve yapılan bir araştırma neticesinde bulunan doğum kontrol hapının buluş adamı Amerikalı fizyolojist Gregrory Pincus adında bir uzman tarafından bulunmuştur. Birçok farklı evrelerle günümüze kadar üretimleri daha iyi götürülen bu haplar kadınlar tarafından çeşitli soruların kafalarına takılmalarına neden olabilmektedir. Özelliklede doğum kontrol hapı zararlı mı ve ne gibi yan etkileri var gibi soruları sıklıkla araştırmaktadırlar.

Doğum Kontrol Hapları Zararlı Mı?

İlk çıktıkları zaman 50 ve 80 mikrogram östrojen içeren haplar akabinde 30 ve 35 mikrogramlık östrojen içerikli seçenekleri de oluşturmuştur. İlişki sırasında erkeğin sperm oluşumunu göstermesi kadının gebe kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurta üretimini engelleyerek gebelik oluşumunu engellemektedir. Bu kullanım ile birlikte sperm ve yumurta birleşmesi gerçekleşmemektedir. Az evvelde bahsettiğimiz üzere zararları konusunda bir takım etkenler bulunuyor ve bunların arasında hastalıklara yönelik zararlar da görülebilmektedir. Bunlar;

• Meme kanseri, kalp hastalıkları, karaciğer rahatsızlıklar ve kan pıhtılaşması gibi sorunlarla yaşayan kişilerin veya daha öncesinde dahi bu rahatsızlıkları yaşamış kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmemektedir.

• Sigara ve alkol kullanan, 35 yaş ve üstü, migren ve diyabet hastaları içinde bu haplar zararlı olmaktadır.

• Anne sütü gibi bebeğin besin kaynaklarını engelleyici bir faktöre sahiptir. Kullanımın ilk evrelerinde anne sütünde azalma görülebilinmektedir.

• Yaz aylarında doğum kontrol hapı kullanımı yapan ve dışarıda gezenler için cilt yapısında zararlı durumlar oluşabilmektedir. Bunun için güneş kremi kullanarak tedbir alabilirsiniz.

• Trombofilebit adıyla da bilinen damar iltihabı hastaları veya bu duruma daha önce maruz kalmış kişilerin doğum kontrol hapı kullanması zararlıdır.

• Memede miyom oluşumları var ise hapların kullanılmasıyla birlikte bu rahatsızlık azabilir.

• Migren ağrıları bulunan kadınlarda doğum kontrol hapları felç riskini yüksek tutmaktadır. Bu nedenle migren ve sinüzit gibi rahatsızlıklara sahip olan kadınların yüksek mertebe doğum kontrol hapları kullanmamaları önerilmektedir.

• Doğum kontrol hapı kullanan kadınların daha sonrasında hamile kalma durumları azalmakta. Fakat bu durum ilk senenin sonunda %75, bir diğer ikinci senenin sonunda ise %90 hamile kalabilme durumu düzelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here