Dengeli Öğün Kılavuzu

0

Dengeli ve sağlıklı bir öğün için günlük olarak her besin grubundan ve türünden mevsimine uygun olarak beslenmek önemlidir. Birçok rahatsızlığın meydana gelmesinin temelinde dengesiz ve yetersiz olarak beslenmek yer almaktadır.

Günlük olarak dengeli beslenmek için ilk olarak mutlaka kahvaltıyı atlamamak metabolizmanın düzenli çalışması için oldukça önemlidir. Günlük olarak alınan gıdaların etiketini kontrol etmek ve ne kadar kalori içerdiğini takip etmek kilomuzu korumak için de önemlidir. Ayrıca katı yağlar yerine yemeklerimi az ve bitkisel yağlar ile hazırlamaya dikkat etmeli, sindirim sistemimizin düzenli çalışması için lifli gıdalar tüketmeliyiz.

Gün içerisinde tükettiğimiz kahve, çay, meyve suyu gibi içecekler hiçbir zaman gün içinde alınan suyun yerine geçmez. Bunun için günde en az 1,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Öğünlerinizi hazırlarken pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama, buharda pişirmeyi deneyin. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Tuzu çok az kullanın. Ekmek tüketiminde beyaz değil, buğdaylı ve kepekli yiyin. Öğünlerinizden salatayı eksik etmeyin. Peynir yiyecekseniz bile az yağlı olanından tüketin.

dengeli öğün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here