Çocuklarda Tırnak Düşmesi

0

Çocuklarda tırnak düşmesi daha fazla önem taşıyor, çocuklar gün içerisin de ufak tefek kazalar atlatırken bedenine gelen zararları aldırmadan dolaşmaya devam ediyor. Bura da ki ön önemli kısım tırnak düşmesi sert bir yere çarpma veya sıkışma sonucu oluşan morarma tırnağın kan toplamasıyla beden o tırnağı atmak zorunda kalır. Yani bedenimiz kendi kendini tamir eder, bu durum yetişkinlerde gözle görülür ve fark edilir olması tehlike arz edilmiyor ama konu çocuk olunca çok tehlikeli olabiliyor.

Hangi durumlarda tırnak düşmesi olur?

Çocuklar gün içinde karıştırmadık delik bırakmazlar yani her şeyi incelemeye kalkarlar ve bizce bu durum rahatsız edici olsa da çocuklar için keşfetmektir.

  • El ve ayak tırnaklarının fark edilmeden hızlı bir şekilde sert bir zemine çarpması durumun da.
  • Ayak tırnakları kapı altına sıkışmak yada koltuk ve yatak altlarına sıkıştırmak.
  • El tırnaklarını kapı, cam, dolap ve benzeri eşyalar da sıkıştırma
  • Ayak tırnaklarının uzaması sonucu giyilen ayakkabı ayak tırnaklarının zarar görüp düşme meydana gelir.

Nasıl tedavi edilir?

Zarar görmüş tırnak morarır ve bu morarma sonucu tırnak kendini yenileyecektir, buradaki en önemli kısım tırnağın kendi kendine atabilmesi daha sağlıklı olacaktır. Darbe almış tırnak doğal bir şekilde çıkmasını bekleyin eğer ki çıkmıyorsa müdahale etmeyin zarar görmüş tırnak yeni tırnak oluşumu sırasın da kendi kendine atacaktır.

Çarpma veye sıkışma meydana geldiği an ilk öncelikle soğuk suyun altına tutun ve sonrasında buz yardımıyla bir süre soğuk kalmasını sağlayın bu sonuç zarar görmüş tırnağın kan toplamasına ve açıyı azaltacak bir tedavi yöntemidir. Zarar görmüş tırnak eğer yerinden çıkmıyorsa çıkarmaya zorlamayın, ağrı kesici ilaçlar tırnağa sürülmeli ardından sargı bezi ile sarılmalı yoksa temiz bir bez yardımıyla sarılmalı ve çocuğunuzun tırnağa zarar vermeyecek şekil koruma altına alın bu sayede siz çocuğunuzun yanında olmadığı an tırnağının yanlışlıkla çıkması sonucu canı yanabilir, en önemli uyarı ise kopmayan tırnağın çocuğunuzun elini ağzını atması sonucu boğazına kaçabilir, özellikle bu durumdan kaçının ve çocuğunuzun açamayacağı şekilde sargı bezi sarın ve çocuğunuzu uyarın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here