Çocuklara Müzik İyi Mi Geliyor

0

Müziğin zihinsel ve ruh sağlığı bakımından iyi geldiğini hemen hemen herkes bilir. Yeni sistem araştırmalar, geleneksel ninnilerin bekleri rahatlattığını ve güven için de uyumalarını sağlamaktadır. Ayrıca müzik çocuğun sosyal gelişimini olumlu etkide etkiliyor. Peki bu etkileri neler olduğunu şimdiden merak ediyorsunuzdur, bizde lafı fazla uzatmadan sınıflandırıyoruz.

Dikkat konusu; Özellikle hafıza konusunda etkisi var dinlenilen müziği hafızaya alma ve tekrar dinlendiğin de hafızaya aldığı müziği geri çağırma hafıza konusun da kolaylaştırır, yani hatırlama yeteneğini geliştirir. Ayrıca müzik dinlerken ritm ve dans dikkat dağılımını büyük ölçüde önler.

Anksiyete; Dinlediği müzik türü rahatlatıcı tür ise, ruh halini sakinleştiği onusunda önemli rol oynar. Ayrıca müzik seçimi konusunda seçeceğiniz müzik türü çocuğun bilinç ve ruh terapi konusunda önemli rol oynadığını da söyleyebiliriz.

Uyku ve uyunma biçimi; Müziğin ritmi rahatlatıcı bir tür ise uyku dalışı kolaylaşır, Eğer ki dinlediği müzik hareketliyse uykudan canlı bir şekilde uyanmasını sağlar.

Ruh hali; Kendinizin de severek dinlediğiniz müziği çocuğunuzla paylaşırsanız aranızdaki bağı güçlendirir.

Stres; Müzik kişinin stres hormonlarını düzenler, bu konu da müzik seçimini yaparken oldukça dikkat edin. Yanlış müzik seçimi çocuğunuzun ruh halini bozabilir ve agresifleşmeye başlar. Özellikle okul çağındaki çocuklar dikkat dağılımı ve derslerinde olumsuz etkiye yol açabilir. Bu çocuğunuzu fark edilme çabası da olabilir ama fark etmeden ruh halinde bozukluğuna yol açabilir. Bunu fark ettiğiniz de yaklaşım olarak sert bir tavır almayın anlayış karşılayarak ve akıllıca davranarak onları rahatlayıcı  müzik ile değişime götürebilirsiniz.

Sorulanızı bekliyoruz..  info@senfarklisin.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here