Çocuk soğuk algınlığı tedavisinde ne işe yarıyor?

0

Çocuklar yılda altı ila sekiz kez soğuk algınlığı kazanırlar – yetişkinlerin iki katı kadar – ama bloke veya burun akıntısı ve hapşırma gibi semptomların iyileşmesine yardımcı olan şey hakkında çok az kanıt vardır.

Yani denemeye değer çareler var mı?

Eczaneler ve süpermarketler, soğuk algınlığının semptomlarını hafiflettiğini iddia eden öksürük ve soğuk ilaçlarla doludur.

Fakat reçetesiz tedaviler konusunda yapılan bir BMJ incelemesine göre, bunların çoğunun işe yarayacağı konusunda çok az kanıt bulunmaktadır .

Ve bazıları, dekonjestanlar gibi, bebekler, çocuklar veya hamile kadınlar için uygun değildir.

Soğuk algınlığı boğaz ağrısı, öksürük, tıkanıklık, yüksek sıcaklık ve hapşırma – tüm tahriş edici semptomlara neden olabilir – ancak bir hafta sonra veya kendi başlarına gitmelidirler.

Gerçek şu ki, sihirli bir tedavi yoktur.

Burnun temizlenmesine yardımcı olan bir şey var mı?

Danışmanlık pediatristi ve Kraliyet Pediatr

i ve Çocuk Sağlığı Koleji sözcüsü Rahul Chodhari, ebeveynlerin nazal irrigasyon adı verilen salin burun yıkamalarını kullanmayı denemesi gerektiğini söylüyor.

Sayaç üzerinden damla veya sprey şeklinde alınabilirler.

Tuzlu su çözeltisi, mukusun burnu temizlemesine yardımcı olur ve tıkanıklık hissini azaltır.

Chodhari, “Hiçbir yan etkisi yoktur, günde birçok kez kullanılabilir ve burnun etrafındaki şişmeyi azalttığı kanıtlanmıştır.” Diyor.

Bunun dışında, Calpol formundaki parasetamol, ateşi tedavi etmek için yararlıdır – ancak tıkalı bir burnu hafifletmeye yardımcı olmaz.

Tavsiye edilmeyen nedir?

Dekonjestanlar , uyuşukluk ve mide rahatsızlıkları gibi yan etki riski nedeniyle NHS’ye göre 12 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir .

Yetişkinler en fazla üç ila yedi gün boyunca bunları kullanabilir, ancak BMJ araştırması “nazal semptomlar üzerinde küçük bir etkiye” sahip olduklarını söylüyor.

Hava yollarını açmaya yardımcı olan, şişmeyi veya burundaki kan damarlarını azaltarak tıkalı veya tıkalı burunları hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Bununla birlikte, diğer yan etkilerin yanı sıra baş ağrısı ve uykusuzluk riskini de artırırlar ve bunları çok uzun süre kullanmak, kronik burun tıkanıklığına yol açabilir.

Chodhari, öksürük şuruplarının, mukusun öksürmesini ve ondan kurtulmasını önledikleri için tavsiye edilmediğini söylüyor.

Ve antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı çalışır ve bu nedenle soğuk algınlığıyla mücadele etmek için hiçbir şey yapmazlar.

Buhar losyonları ve buhar inhalasyonu önerilmemektedir.

Ev ilaçları ne olacak?

Bu tür ilaçların işe yarayıp yaramadığına dair araştırma gerçekten eksiktir.

Aşağıdakiler çocuklarda çalışılmamıştır veya etkili değildir, BMJ araştırması şunları söylüyor:

  • ısıtılmış nemlendirilmiş hava
  • nemlendirilmiş buhar
  • ekinezya
  • probiyotikler
  • Okaliptüs yağı

NHS UK’ye göre , C vitamini, çinko veya sarımsak gibi takviyelerin soğuk algınlığını önlediğine veya iyileşmeyi hızlandırdığına dair çok az kanıt vardır.

GP’ime ne zaman giderim?

GP’nizi görmek için randevu alın:

  • Çocuğunuzun 38.5 dereceden fazla bir sıcaklığı varsa
  • gitmeyen bir döküntü geliştirir
  • belirtiler birkaç gün sonra iyileşmez

Başka tavsiye var mı?

Bol su içerek nemlendirin ve soğuk görmeye yardımcı olmak için sıcak tutun.

Soğuk algınlığı genellikle insanlar arasında, özellikle küçük öksürüklerde – özellikle öksürük ve hapşırmadan – yayılan virüslerden kaynaklanır.

Böylece ellerinizi düzenli olarak ılık su ve sabunla yıkayarak ve virüsle temasta bulunmanız halinde gözünüze veya burnunuza değmeyecek şekilde soğuk tutmayı önleyebilirsiniz.

Mikropları yakalamak ve bunları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde depolamak için dokuları kullanın.

Kaynak: BBC.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here