Bünyon Nedir Tedavileri Nelerdir

0

Konumuz dahilinde sizlere bünyon nedir ve tedavileri nelerdir üzerine önemli bilgiler sunacağız. Ayak başparmak eklem taban alanında genişleyen bir durum olan bünyon, bölgedeki dokuların veya kemiğin yerinden oynamasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ayaklarda bulunan tendonlar ve eklemler üzerine baskı ve basınç uygulanmasıyla oluşan bünyon sonradan eklemde dengesizlik, ayakta deformasyon oluşumları gibi birçok farklı problemi de doğurmaktadır. Yapılan araştırmalar nezdinde bünyonların oluşumu yürüyüş şekli, yüksek topuklu ayakkabılar, yanlış ayakkabı seçimi ve çeşitli kalıtsal problemlerden kaynaklı olmaktadır. Bunların yanı sıra doğuştan gelen deformasyonlar, ayakta oluşan yaralanmalar ve nörümüsküler gibi çeşitli hastalıklardan ötürü de kaynaklanan bir sağlık problemidir.

BÜNYON TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bünyon için en etkili çözüm ameliyat olarak kurtulmaktadır. Bunun yanı sıra bünyonun rahatlatılması üzerine birkaç yöntem bulunuyor. Fakat tekrarlamakta fayda var ki; bünyonun ilerleme durumunun önüne geçilmesi için en uygun tedavi yönteminin uygulanması şart.

Ped ve Bandaj Kullanımı: tedavi süreciniz için ilk olarak bünyonun hemen üzerine bir ped yerleştirmek iyi olacaktır. Yapılacak olan bu bandaj tedavisi ile baskı ve ağrının azalmasında etkili olacaktır.

Enflamasyon Tedavisi

Bünyonun en belirgin niteliği olan enflamasyon oluşumu ve bunun birlikte oluşan ağrılarıdır. Bu sorunu gidermek ve ağrılarınızı dindirmek adına en ucuz ve en etkili yöntemlerden biri olan bu tedaviyi birkaç dakikanızı ayırarak yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle 3 litre kadar suyu iyice kaynattıktan sonra biraz bekletin ve akabinde 5 çorba kaşığı kadar tuzu da içerisine ekleyerek ayaklarınızı bu karışım içerisinde 15-20 dakika kadar bekletin. Enflamasyon tedavisi kapsamında bir diğer seçenek ise buzları bir torba ya da havlu içerisine ekleyerek uygulama yapın. Havlu veya torba kullanmadan doğrudan buzu bünyon üzerinde uygulamayın.

Lavanta Tedavisi

Bünyon sorunundan ötürü oluşan problemleri gidermek ve ağrılardan rahatlamak için etkili bir diğer tedavi yöntemi de lavanta karışımı olmaktadır. Öte yandan hemen yukarıda belirttiğimiz enflamasyon ağrıları içinde oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Öncelikle 100 gram lavanta çiçeği ve 50 gram kadar ayçiçeği yağını bir kap içerisine bırakarak 2 saat ocak üzerinde ısıtın. Akabinde elde ettiğiniz sıcak karışımdan yağı süzerek lavanta çiçeğine ek olarak 100 gram ham lavanta çiçeğini ekleyin ve tekrar 2 saat boyunca ısıtın. Hazırladığınızı karışımı problemli bölgelere uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here