Araç Klimaları Hastalık Mı Üretiyor?

0

Aşırı sıcaklar yaz döneminde serinlemek için pek çok seçeneği de beraberinde kullanmaya çağırır. Genelde evlerde klima, vantilatör gibi cihazlar kullanılırken arabalarda ya camları açarak serinlemek ya da klimaları açarak serinlemek mümkün olabilir. Araçlarda klimaların çalışmasıyla tabi ki camlarda kapalı olmak zorundadır.
Araçlarda klima kullanımı bir takım hastalıklara da etken olan nedenleri de beraberinde getirir. Özellikle kış mevsiminde çalıştırılmayan klimalar pek temizletmek akla gelmediği veya önemsenmediği için mikrop yuvası haline gelebilmektedir. Bu nedenle çalıştırıldığı andan itibaren havanın üflenmesi ile nefes alırken vücuda giren mikroplara ve bakterilere davetiye çıkarır.
Araçlar gün altında uzun süre kaldıklarında ve akabinde klimalar çalıştırıldığında benzen gazı yayar ve bu da araçtaki kişilerin bu gazı soluması anlamına gelir. Plastik kokuyla karıştırılması nedeniyle pek umursanmadığı için dikkate alınmaz ve soluma devam eder. Kanserojen etkisi olan benzen; bu yüzden klimalardan salınmasıyla kanser hastası olmaya risk yaratacaktır.
Benzen gazı sürekli solumaya maruz kalma halinde karaciğer bozukluğu, böbreklerde hasar, gebelik halinde düşük ve lösemi oluşmasına neden yaratır.
Araç klimalarının çalıştırılmadan öncesinde mutlaka temizliğinin yapılması ve sık olarak havalandırılarak ara ara çalıştırılması önem taşır. Eğer araçta bebek ya da küçük çocuklar varsa mümkün olduğunca çalıştırılmamalıdır. Hayati önem taşıması açısından bu konuda duyarlı olmak ve ona göre tedbir almak önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here