Aniden Artan İştaha 10 Çözüm

0

Gün içinde az da yeseniz fazla da yeseniz yine de iştah ataklarınız mı oluyor? Kendinizi bir anda bir kutu tatlının başında mı buluyorsunuz? Ne zaman sağlıklı beslenmeye çalışsanız mutlaka kaçamaklar da beraberinde mi geliyor? Bu yazıdaki 10 altın değerinde tavsiye tam size göre;
1- Su içmeye özen gösterin. Vücudunuz susuz olduğunda açlık hissi göstermeye başlayabilir. Tek ihtiyacınız olan suyun midenizde kapladığı hacim de olabilir. Bu yüzden gün içinde içmeniz gereken tüm suyu bir anda içmeyin. Bardak ya da şişe sayınızı belirleyin ama bunu gün içine yayın. Su içmeyi hatırlatan uygulamalardan yararlanabilirsiniz.


2- Yağ kaynağı olarak avokadoyu tercih edebilirsiniz. Hem yağların tok tutucu özelliğinden hem de avokadonun posasından faydalanmış olursunuz. Salatalarınıza, tostlarınıza, ev yapımı sağlıklı hamur işlerinize ekleyebilirsiniz.


3- Kahvaltıda protein kalitesi yüksek besinleri tercih edin. Bu besinler yumurta, peynir, süt, yoğurt olabilir. Kahvaltıda tüketilen protein kaynaklarının gün boyu iştah mekanizmasını düzenlediğini gösteren çalışmalar mevcut.


4- Yeşil çay için. Özellikle de öğünlerden 30-45 dk sonra yeşil çay saatleriniz olsun. Televizyon ya da bilgisayar karşısında sürekli atıştırma ihtiyacınız oluyorsa bunu içecek bir şeylerle geçiştirmeye çalışın. Siyah çay, yeşil çay ya da bitki çayları en güzel çözümdür.


5- Beslenmenize turunçgilleri ekleyin. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerden yüksek oranda posa ve su alarak minimum kaloride maksimum doygunluğa ulaşabilirsiniz.


6- Hayatınızdan glisemik indeksi yüksek gıdaları çıkarın ya da miktarlarını sınırlayın. Bu gıdalar (beyaz ekmek, saf şeker, beyaz undan yapılmış hamur işleri, pirinç vs) kan şekerinizde çok hızlı yükselmeler ve düşmeler yapacağı için çok daha çabuk acıkmanıza sebep olurlar. Bu besinleri tam tahıllı seçeneklerle değiştirebilirsiniz.


7- Posa kaynaklarını öğrenin. Hem ara hem de ana öğünlerinize mutlaka ekleyin. Ana öğünlerinizde salatalar, söğüş sebzeler ya da sebze yemekleri mutlaka olsun. Aralarda tükettiğiniz meyvelerin kabuğuyla beraber tüketilebilecek olanlarını soymadan yemeye çalışın.


8- Yemeklerinizi yavaş yiyin ve daha fazla çiğneyin. Bu sayede beyninizde oluşacak tokluk hissini daha fazla sağlamlaştırırsınız ve bu his daha uzun sürer.


9- Dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Diş macununuzun ağsınızda yarattığı ferahlık hissinden sonra yemek yemek istemeyeceksiniz.

10- Genelde atıştırmaların en stresli anlarımızda en tehlikeli hale geldiğini biliyoruz. Bu yüzden gerçek sorunun ne olduğunu bulmaya çalışın. Sadece canınız sıkıldığı ve uğraşacak daha farklı bir şeyiniz olmadığı için de yemek yiyor olabilirsiniz. Bu anları değerlendirmenin en güzel yolu ise egzersiz yapmak. Açık havada yürüyüş ya da dans etmek de olur. Hem boşa kalori almaktan kurtulursunuz hem de bugüne kadar vücudunuzda fazladan depoladıklarınızı yakarsınız. Bir de egzersizin vücudunuzda aktive ettiği mutluluk hormonu (serotonin) ile kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

TEILEN
Önceki İçerik2017 Yazlık 3 Trend
Sonraki İçerik2017 Terlik Modelleri Sen Farklısın Fashion
Neslihan Hacıbeyli
Merhabalar, ben Beslenme ve Diyet uzmanı Neslihan Hacıbeyli. İzmir' de kendi ofisimde çalışıyorum. Bunun dışında şehir dışı danışanlarım için online diyet uyguluyorum. Beslenme ve diyet ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Dyt. Neslihan Hacıbeyli Mail adresim; nhacibeyli@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here