Adet Düzensizliklerin de Tehlike Olabilirmi?

0

Bu konumuzda sizlere adet düzensizliklerin de tehlike olabilir mi sorusuna cevaplar sunacağız. Öncelikle adet yani bir diğer deyişiyle de ifade edilen aybaşı görme durumunu ele alalım. Yumurtaların çatlamasıyla birlikte oluşan bu durum adet görme niteliğini ortaya çıkarmaktadır. Normal şartlarda bir kadının bu dönem boyunca gördüğü adet kanaması 28 veya 30 günde bir olmaktadır. Adet gören kadının ortalama bazda 5 gün boyunca adet görmesi ve bu duruma yönelik yaklaşık 40-45 mililitre kadar kan kaybetmesi de oluşmaktadır. Bu kapsamda yer alan durumların aksini yaşatan ve dışında duran tüm oluşumlar adet düzensizliği çerçevesinde yer alan etkenlerdir. Bu tür adet düzensizlikleri kadınların kendi tedavi yöntemleri veya doktorlarının muayene ederek kendilerine kaynakları sunmasıyla bilgi edinmektedirler.


Adet Düzensizliğinin Nedenleri
• Gebelik/hamilelik gibi durumlarda adet düzensizliği görebilmektedir.
• Tiroit bez hormonlarında oluşan eksik veya daha fazla salgı üretilmesi.
• Yoğun stres ve can sıkıntısı etkenler içerisinde yer alan en belirginleri olmakta.
• Normalin üzerinde kilo kaynı veya tam tersi olarak kilo alma durumları.
• Rahim haznesinde oluşan ve ilerleyen tümörler.

Adet Düzensizliği Tehlikelimidir?
Adet düzensizliğinin nedenleri kapsamında sunduğumuz bilgiler dışında bu duruma yönelik tehlike arz eden faktörlerde bulunmaktadır. İlk sırada polistik over sendromu belirtisi dediğimi durumun başlangıcını gösterebilir. Bu rahatsızlık yumurtalık içerisinde çok sayıda kistin yer almasından kaynaklı olmaktadır. Düzensiz adet gören kadınların büyük bir çoğunluğu bu sebepten kaynaklı şikayetlerde bulunabilmektedir. Kanama durumunun gerçekleşmemesi nedeniyle rahim iç zarının kalın bir hale gelmesinde yardımcı olan bu sorun rahim iç zarı kanserini tetiklemektedir.

İkinci bir tehlike durumu da kilo dengesizliklerinden oluşan adet düzensizlikleri üzerine olmaktadır. Kişinin hormonsal durumlar bünye üzerinde oldukça ciddi problemleri meydana getirmekte. Özelliklede adet düzensizliği sorunu ile karşılaşan kadınların aşırı kilo alma veya tam tersi olarak verme gibi durumları sonucunda adet düzensizliğine yakalandığı saptanmıştır. Bir diğer etken ise psikolojik olarak meydana gelen hormonsal duruma bağlı niteliklerdir. Bunlar aşırı yemek yeme, depresyon, stres, agresif durumlar ve benzeri birçok kapsamı içerisinde barındırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here