Adet Düzensizliğine Karşı Ne Yapılmalı

0

Konumuz dahilinde sizlere adet düzensizliğine karşı ne yapılmalı ve ne gibi durumlarda doktora gidilmeli gibi bilgiler sunacağız. Adet olma yani bir diğer halk arasındaki deyişiyle de bilinen aybaşı olma durumu her genç kızda görülmekte olan bir hadisedir. Adet olma zaman çizelgesi ise her ay kapsamında 28’nci veya 30 gününü kapsayacak şekilde meydana gelmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğinden ve duruma göre de değişiklik sağladığından ötürü gün sayısında azalma veya yükselme görülebilmektedir. Bu adet süreçleri uzmanlar tarafından normal olarak değerlendirmekte ve kadınların hayatları süresince bu tip durumlar hayatlarında gelişimler gösterebildiğini de ifade etmektedir. Adet düzensizliği kişinin birçok sağlık probleminden de oluşabileceği gibi, aynı zamanda çevre kirliliği, normalin üzerinde çalışmak, stres ve sinir gibi birçok değişiklik gösteren faktörler üzerinden de meydana gelebilmektedir.


Adet Bozukluğunda Oluşan Kanamaların Ortaya Çıkış Süreci
Adet düzensizliği çerçevesinde kanama gibi durumlar oldukça ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Önemi bu doğrultuda fazla olan adet düzensizliğinde kanama durumu düzensiz olma veya aşırı ya da az miktarda adet kanaması görülmekte ise bu tamamen adet düzensizliğini ifade etmektedir. Kadınlarda yedi günden az 1 günden daha kısa süren adet durumları da düzensiz aybaşı olma durumunu temsil etmektedir. Özelliklede kansızlık gibi sağlık sorunlarına tabii olan kadınlarda bu durum oldukça sık meydana gelmektedir. Bu tür durumlar aynı zamanda hormonal ve bir takım enfeksiyonlardan ötürü de ortaya çıkmaktadır. Kürtaj, Sezaryen ve benzeri işlemler sonrasında da kadınlarda görülen en ciddi durumlar arasında yer almaktadır.


Adet Düzensizliğine Karşı Ne Yapılmalı?
Adet düzensizliği durumunda ne yapmalı sorusuna net cevabımız vakit kaybetmeden size en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman bir kadın doğum hekimi ile görüşmenizdir. Muayene doğrultusunda adet düzensizliğinize neden olan tüm kaynakları bilgi edinerek bu kapsamda doktorunuzun size sunduğu tedavi süresince dahil olmalısınız. Adet düzensizliğine eğilimli düşen diğer durumlarda da doktorunuzla görüşmeniz sağlığınız açısından önemli olmaktadır. 9 yaşından önce, 21 günden az ve 35 günden daha uzun, 7 günden uzun veya 1 günden daha kısa süren adet olma durumlarında da doktorunuza danışmanız önem arz taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here